ZADAR – Pacijenti koji boluju od najčešće srčane aritmije, fibrilacije atrija, više ne moraju odlaziti na liječenje u inozemstvo i tamo plaćati skupu operaciju koja se do sada nije obavljala u domaćim bolnicama.
Prvi put u Hrvatskoj, na zadarskoj Kardiologiji, 50-godišnjem pacijentu iz Splita prije nekoliko dana srčana aritmija uspješno je izliječena izolacijom plućnih vena, odnosno metodom radiofrekventne ablacije.
Ovaj iznimno kompleksni zahvat, koji se među pacijentima, ali i u stručnim krugovima Hrvatske dugo čekao jer je riječ o metodi liječenja koja se smatra vrhuncem u kardiološkoj interventnoj struci, izveli su prim.dr.sc. Albino Jović, prim.dr. Damijan Vokač, kardiolog iz Maribora i dugogodišnji suradnik Zadarske kardiologije, te specijalizant dr. Ante Anić uz suradnike i medicinsko osoblje Kateterizacijskog laboratorija.
Međunarodna suradnja
Koliko je za pacijente važan uspjeh zadarskih liječnika najbolje govori podatak kako sada u Hrvatskoj više od 40 tisuća bolesnika ima ovu neugodnu i potencijalno vrlo opasnu srčanu aritmiju, a još 10 do 15 tisuća novih svake godine od nje oboli.
– Presretni smo što smo upravo mi izveli prvu ovakvu intervenciju, ali nastavljamo dalje i već za desetak dana imamo nove bolesnike iz cijele Hrvatske. Očekuje nas međunarodna suradnja i projekt s kardiolozima iz najjače kardiološke klinike u svijetu, Cleveland Clinic iz države Ohio u SAD-u.
Direktori njihova laboratorija posjetili su nas početkom ove godine i potvrdili suradnju. Formirali smo listu bolesnika koji čekaju ovaj zahvat. Nadamo se da ćemo u sljedećoj godini mnogima moći pomoći – rekao nam je prim. Albino Jović, voditelj Kateterizacijskog laboratorija Kardiološkog odjela Zadarske bolnice.
– Zahvaljujući dugogodišnjem iskustvu i znanju iz interventne aritmologije te donaciji vrlo skupe i zahtjevne kardiološke opreme konačno smo stvorili sve uvjete za izvođenje ovog, inače najsloženijeg zahvata koji se izvodi u kardiološkom laboratoriju – kaže Jović, dodajući kako se ovim ostvario dugogodišnji san njega i njegova tima.