ZADAR – Radna verzija konačnog prijedloga Zakona o sportskom ribolovu loša je i diskriminirajuća, tvrde sportsko-rekreacijski ribolovci koji su nedavno i prosvjedovali u splitskoj lučici Matejuška.
Zbog izmjena Zakona o morskom ribarstvu sa svrhom prilagođavanja zakonima zemalja EU, Ministarstvo poljoprivrede i ribarstva i ruralnog razvoja osnovalo je radnu grupu u kojoj je bila uključena i predstavnica Hrvatskog saveza za športski ribolov na moru (HSŠRM) Ardena Bajlo te je organizirano potpisivanje peticije kako dotični prijedlog zakona ne bi bio prihvaćen.
– U tijeku je i potpisivanje peticije protiv donošenja takvog zakona, u našem klubu imamo oko 1.300 članova koji će se odazvati potpisivanju peticije te nam je već gužva i strka oko potpisivanja peticije, a ljudi su veoma nezadovoljni, kazao je tajnik Športsko-ribolovnog društva “Zubatac” Zadar.
Konkretno, zabranjuje se upotreba podvodne puške i udičarskih alata poput parangala uz obrazloženje da sportski ribolovci štete izlovu ribe. Podaci, međutim, kažu da je izlov sportskih i rekreativnih ribolovaca tek jedan posto u ukupnom ribolovu.
Također, to je do sada neviđeno i izravno miješanje u sustav natjecanja Hrvatskog saveza za športski ribolov na moru, a sustav natjecanja usklađen je s pravilima svjetskih saveza. Također, parangal je kao alat dopušten u rekreacijskom ribolovu čime se pak rekreaciji daje više sadržaja od športa iz kojega proizlazi, što je pak u suprotnosti sa Zakonom o sportu, ističu ribolovci.
Problem predstavljaju i zakoni u kojima se izostavlja Hrvatski savez za športski ribolov na moru kao institucija od posebnog značenja, iako broji oko 30.000 članova i posljednjih je godina po rezultatima na europskim i svjetskim natjecanjima u vrhu sportskih uspjeha u Hrvatskoj.
Hrvatski savez športsko-rekreacijskog ribolova smatra lošim i ograničavanje ulova na pet kilograma, zabranu parangala, vođenje evidencije.
– Sportski i rekreacijski ribolovac ne smije uz sebe imati više od pet kilograma ribe, a tako će se stvoriti norma koju je nemoguće poštovati ili sankcionirati. Naime, svaka osoba s većom količinom ribe će na razne načine morati dokazivati i u tome uspijevati da iz objektivnog razloga nije mogla pjesti ili kod kuće ostaviti ulov od prethodnih dana, ističu iz HSŠRM. Jako ih zabrinjava članak po kojemu ministar može propisati područja za sportski i rekreacijski ribolov.
– Sportski ribolov se ograničava na pojedina područja koja će propisati ministar. Ova odluka je u pripremi kako bi se zaštitilo bogastvo mora. No ona bi bila korisna jedino ako bi se na određenom području zabranio sav ribolov, a ne samo sportski koji je najmanje štetan, naglašava Hrvatski savez športskog ribolova na moru.
Neposredno pred izradu konačnog teksta Zakona Savez je pokušao dogovoriti sastanak s državnim tajnikom i ravnateljicom Uprave za ribarstvo, ali sve je to bilo neuspješno te nam je jedino preostalo na ovaj način, uključivanjem šire javnosti, ukazati na problematiku ovog prijedloga Zakona, kazao je predsjednik HSŠRM dr.med. Đuro Marinović.