U petak i subotu 22.i 23. siječnja u Sitgesu (Barcelona) održan je dvadeset i drugi godišnji sastanak Europskog udruženja za očno bankarstvo (EEBA). Riječ je o krovnoj europskoj organizaciji koja objedinjuje 83 očne banke iz 22 europske zemlje te 7 iz drugih zemalja (Amerika, Australija, Novi Zeland).
EEBA se bavi unaprijeđenjem stručnog i znanstvenog rada u području očnog bankarstva i transplantacije rožnice, suradnjom s europskim zakonodavnim tijelima glede zakonodavstva u tom području, prezentacijom Europskog očnog bankarstva pri sličnim organizacijama u svijetu i promocijom istraživanja u tom području medicine. Tom prigodom hrvatska oftalmologinja prof.dr.sc.
Iva Dekaris preuzela je dužnost Predsjednice tog udruženja, nakon što je na europskim izborima izabrana na to počasno mjesto. Dr. Dekaris je trenutno vodeći kirurg za transplantaciju rožnice u Hrvatskoj, aktivno je sudjelovala u osnivanju prve očne banke na ovim prostorima (koju je otvorio prof. dr. Gabrić u Bolnici „Sveti Duh” još 1995.g) i doktorirala je na području transplantacije rožnice nakon usavršavanja na Harvardskom sveučilištu u Americi. Ko-autorica je najnovijeg europskog udžbenika o očnom bankarstvu i autor brojnih znanstvenih radova iz tog područja. Iako je izbor liječnice iz Hrvatske na vodeće mjesto jedne Europske organizacije i osobno priznanje, svakako je i odraz ugleda kojeg još od osnivanja prve očne banke gradi grupa stručnjaka koja se tim područjem započela baviti u sklopu rada Lions hrvatske očne banke, a koja sada djeluje u sklopu Poliklinike „Svjetlost”.
U Europi se trenutno obavlja oko 40.000 transplantacija rožnice godišnje, i u većini zemalja više ne postoje duže liste čekanja na transplantaciju rožnice, što nažalost nije slučaj u mnogim zemljama diljem svijeta gdje su trenutno milioni ljudi slijepi radi neke rožnične bolesti. U Hrvatskoj trenutno u našim bolnicama na tu operaciju čeka oko 300-400 pacijenata i nužno je poboljšati dinamiku rada u tom području. U Poliklinici „Svjetlost”, gdje prof. Dekaris danas radi, nema čekanja na transplantaciju rožnice jer se donorsko tkivo tkivo nabavlja iz certificiranih očnih banka iz Europe i Amerike, a u prethodnih 10 mjeseci obavljeno je 90 transplantacija rožnice.
Na skupu održanom u Barceloni, gdje je sudjelovalo preko 300 stručnjaka iz raznih zemalja svijeta, prezentirani su najnoviji radovi vezani uz odabir najkvalitetnijeg donorskog tkiva, te o novim tehnikama transplantacije rožnice. Danas se, naime, sve veći broj transplantacija obavlja tehnikom „slojevite” (ili lamelarne) transplantacije rožnice pri kojoj se presađuje samo jedan (onaj bolesni) sloj rožnice kako bi se povećala šansa preživljenja tuđeg tkiva u pacijentovom oku, te kako bi se sama operacija mogla obavljati bez opće anestezije. Prikazani su i prvi rezultati američkih istraživanja u kojima se uspjelo „genetskim modifikacijama” in vitro značajno usporiti propadanje donorskog rožničnog tkiva, te time povećati broj i kvalitetu donorskih rožnica podobnih za transplantaciju.