ZADAR – U zadarskom “Intersparu” se u srijedu kasno poslijepodne pojavila “peticija podrške” – radnicima je u srijedu navečer te u četvrtak tijekom cijelog radnog dana predočavan papir koji trebaju potpisati kao “znak potpore voditelju ‘Interspara’ Aleksandru Kneževiću”.
Tim potpisom djelatnici svjedoče da staju uz svoga voditelja Kneževića zbog slučaja “Paleka i Prtenjača”, tako da potpisom potvrđuju da je Knežević pošten, a radnici Paleka i Prtenjača, kojima su uručeni otkazi, da su lopovi.
U nevjerojatnoj klimi koja je u četvrtak vladala u “Intersparu”, neki su radnici odbili potpisati “podršku”, rekavši da je zastrašivanje i maltretiranje u ovoj tvrtki prešlo sve granice, no sada doslovno strepe za posao.
Oni su, dakako, malobrojni. Većina od oko 160 djelatnika je, kako doznajemo, potpisala “peticiju podrške” znajući da im u protivnom prijeti ostajanje bez posla, pogotovo onima koji imaju ugovore na određeno vrijeme.
Zgranutost u “Intersparu” je to veća što se upravo u petak 5. veljače na zadarskom Općinskom sudu nastavlja suđenje voditelju Aleksandru Kneževiću zbog seksualnog mobinga nad djelatnicom “Interspara”, nakon što ga je za to optužilo Općinsko državno odvjetništvo u Zadru. Osim Kneževiću, za isto djelo optužen je i “Intersparov” domar Šime Strika.
Unatoč sudskom postupku, obojica su još uvijek na svojim radnim mjestima. Istodobno, radnici mesnice Paleka i Prtenjača nisu potpisali otkaz, opširno obrazloživši kako se radi o namještaljci zbog rješavanja viška djelatnika u “Intersparu”, te je Sindikat u Zadru za ponedjeljak najavio brojne mjere koje će poduzeti da se zaštite prava ove dvojice radnika, među kojima je najavljena i tužba.
‘Nepojmljivo, nezapamćeno u demokratskoj državi’
– Što se tiče peticije, to je nepojmljivo, nezapamćeno u demokratskoj pravnoj državi, to nije ništa nego zastrašivanje ostalih radnika. To nema veze ni sa zakonima ni s Ustavom. Mi smo zapanjeni, komentirao je “peticiju podrške” pravni zastupnik SSSH za Zadarsku županiju Vedran Uranija.
On se osvrnuo i na očitovanje Uprave “Interspara” iz Zagreba, prema kojem se u slučaju Paleka i Prtenjača ne radi o mobingu, nego povredi zakona iz radnog odnosa.
– Obrnuto, ovo je upravo eklatantan primjer radnog mobinga i eklatantan primjer povrede temeljnih radnih i ljudskih prava, što ćemo i dokazati, rekao je Uranija.