SALI U Salima na Dugom otoku sinoć je grupa mještana iz mora izvukla ozlijeđenu morsku kornjaču i krenula u akciju njenog spašavanja. Kako kažu u pitanju je glavata želva koja ide za malom plavom ribom, a kako je sada vrijeme od inćuna vjerojatno je prateći ih zalutala, a neki je brod oštetio svojom propelom.
– Sinoć smo dežurali s našom kornjačom i uspjeli smo je održati na životu te poslati za Pulu gdje će biti zbrinuta. Izvukli smo je s puno oštećenja, ozljeda i rezova. Stavili smo joj sterilnu gazu i utoplili je u mlaku vodu te brodom Mediteran poslali za Pulu. Posada broda nam je učinila veliku uslugu primili su je čak u salon. Iz Zadra će kornjača autobusom za Rijeku, odakle će je veterinar hitno prebaciti za Pulu, ispričao je neobičnu priču za Radio 057 jedan od spasitelja Tomislav Grandov čija je kćer kornjaču nazvala Ofelija.
Nadamo se da će Ofelija preživjeti dug put koji je očekuje te se uspješno oporaviti od nesreće.
Glavata želva na svjetskoj listi ugroženih životinja
Glavata želva je već odavno na svjetskoj listi ugroženih životinja. Ona je najčešća i najraširenija vrsta morskih kornjača u Sredozemnom i Jadranskom moru. Vrsta je ugrožena izlovom radi ilegalne prodaje kao suvenira, onečišćenjem mora plastičnim predmetima koje želve progutaju, onemogućavanjem gniježđenja zbog korištenja pjeskovitih plaža u turizmu. Malo je poznato da je upravo Jadran jedno od dva najznačajnija područja ishrane i zimovališta glavate želve u Sredozemlju. Nadolaskom zime i padom temperature mora morske kornjače smanjuju svoju aktivnost i povlače se na morsko dno gdje, smatra se, prezimljuju ukopane u pijesak i mulj. Takve životinje u hibernaciji često završavaju u ribarskim koćama, a zbog iznenadnog »buđenja« i niskih temperatura mora padaju u stanje šoka. Ribari takve želve vraćaju u more, no neke od njih ne uspiju zaroniti natrag na dno i nastaviti prezimljavanje, već dezorijentirano plutaju na površini nošene vjetrom i strujama. Kako su morske kornjače hladnokrvni organizmi čiji je cijeli život ovisan o temperaturi okoliša, takve će životinje zbog niskih temperatura uginuti.