ZADAR– Danas je na zadarskom sveučilištu održana radionica «Upravljanje inovacijama» u organizaciji Ureda za transfer tehnologije Sveučilišta u Splitu i Sveučilišta u Zadru. Radionica je bila namijenjena istraživačima i poduzetnicima kojima je potrebna pomoć u komercijalizaciji njihovih inovacija ili pak u razvoju ideja kroz projekte i suradnju s europskim pojedincima, znanstvenim institucijama i tvrtkama.
Dr. sc. Mile Dželalija, predsjednik Povjerenstva za upravljanje Fondom „Jedinstvo uz pomoć znanja” (Unity thorugh Knowledge Fund), nam je rekao kako je zadovoljan odazivom na radionicu.
– Za mene osobno, ovo je dobar odaziv za zadarsku sredinu, posebno što se tiče prisustva gospodarstvenika. Cilj je radionice ukazati subjektima, gospodarstvenicima i akademskoj zajednici, na mogućnost njihovog povezivanja, odnosno njihovog partnerskog odnosa. Oni za svoje programe mogu dobiti miljune eura nepovratnih sredstava putem europskih fondova. Mi živimo u društvu koje je sklonu kritiziranju svih, ali malo tko svoje ideje ostvaruje. Većinu njih sprječava administracija, no mi smo to da ukažemo tvrtkama kako od Europske poduzetničke mreže mogu dobiti besplatnu pomoć, makar i adminstrativnu. Važno je poticati povezivanje pojedinaca, tvrtki i akademske sredine, a sve ostalo je na njima. Najvažnija je smislena ideja koja jamči uspjeh, rekao je Dželalija.
Na radionici su održana tri predavanja. Dr.sc. Leandra Vranješ Markić održala je predavanje «Inovacije kao put ka povećanoj konkurentnosti. Prepreke i putokazi za njihovo prevladavanje» na kojem su se zainteresirani mogli ukratko upoznati s europskim programima i fondovima pomoću kojih je za inovacije moguće dobiti novac, ali i uvjetima koje pojedinac ili tvrtka mora ispunjavati da bi zadovoljili kriterije za dobivanje novca.
«Primjeri fondova za potporu razvoju inovacija» naslov je predavanja koje je održao dr.sc. Mile Dželalija koji je zainteresirane upoznao s fondom „Jedinstvo uz pomoć znanja” (Unity thorugh Knowledge Fund). Ideja osnivanja fonda nastala je na Prvom kongresu hrvatskih znanstvenika iz domovine i inozemstva, a fond financiraju MŽOŠ i Svjetska banka. Ustrojstvo fonda, dodjeljivanje sredstava, mogućnosti stipendiranja mladih znanstvenika, samo su neke od informacija koje je dr.Dželalija predstavio okupljenima. Više o Europskoj poduzetničkoj mreži i o uslugama u području transfera tehnologija sudionici radionice mogli su saznati od Nikole Balića, stručnog suradnika za transfer tehnologije.