DRNIŠ – Prije desetak dana oko 10 tona tune, čija težina nije dosegla 30 kg, uzgojene u tunogojilištu tvrtke “Drvenik tuna” pokraj drveničkog otočića Kluda, završilo je u spalionicu.
Tako nalaže strogi zakon koji je prije dvije godine donijela međunarodna organizacija za kontrolu izlova tune, ICAAT, po kojemu se jadranska tuna težine ispod 30 kg ne smije izlovljavati i plasirati na tržište – kaže Trogiranin Franko Nadilo, profesionalni ronilac zaposlen u splitskoj tvrtki “Mergi optimi” koja pruža kooperantske usluge “Drvenik tuni” u izlovu te ribe.
Nadilo drži da je zakon preoštar te kako bi bilo puno humanije da se ulovljena riba darovala nekom od socijalnih domova, možda čak poslala i u Haiti, a ne da se nemilosrdno spalila. Upozorava kako je u proteklih godinu dana to uobičajena praksa u svim našim tunogojilištima, ali da je ovaj put količina koju je on vidio bila najveća.
Podsjeća kako u kavezima, u kojima ima tisuću tuna, najmanje četiri do pet posto njih ne dosegne 30 kg te da je prilikom ulova to gotovo nemoguće precizno ocijeniti.
Problem, tvrdi, nastaje prilikom nadzora inspektora i našega Ribarskog inspektorata prije nego što se riba otpremi na japansko tržište. Kada se obavlja selekcija ulovljene ribe, i ona manje težine otprema se u spalionicu.
– Istina, zakon je da se poštuje, ali život je nešto drugo. Ta riba je jestiva i ako ima koji dekagram manje, zašto bi se spaljivala? – pita se Nadilo, a isto mišljenje dijele i njegovi kolege koji su bili očevici ovoga, kako kažu, još jednog apsurda koji je mogao nahraniti puno gladnih usta.
Kao vrsni poznavatelj uzgoja ove ribe, pojasnio je kako ona u posljednje vrijeme teško doseže 30 kg, jer se uglavnom hrani jadranskom sitnom plavom ribom, inćunima i srdelama, a ne masnim haringama. Nadilo je, veli, osam godina ronio u inozemnim morima, od Libije do Tunisa i širom Mediterana. Ovakvih slučajeva, kaže, nije vidio.