Dodjela stanova srpskim povratnicima u Zadru će sada krenuti bržim tempom jer je u Zadru izgrađeno puno stanova koje građevinske tvrtke nemaju komu prodati. Stoga ih ubrzano nude državi, pogotovo nove stanove, te ih država preko APN agencije kupuje i dodjeljuje povratnicima.
U Zadarskoj županiji do sada je stambeno zbrinuto 354 povratnika, od čega u Zadru 64, no to bi i u gradu sada trebalo krenuti brže – kaže Veselko Čakić, predsjednik zadarskog SDSS-a i potpredsjednik Srpskog nacionalnog vijeća za Dalmaciju.
Bivši nositelji stanarskog prava koji su mahom napustili Hrvatsku 1991. i sada se žele vratiti, nemaju pravo na stanove u kojima su živjeli, no država za njih gradi ili kupuje stanove i daje ih na korištenje.
– Srpski povratnici dobivaju stanove odgovarajuće kvadrature, ovisno o broju članova obitelji. Nitko, međutim, stan ne dobiva u vlasništvo, ne postoji mogućnost otkupa stana, nego su povratnici koji su dobili stan u njima zaštićeni najmoprimci. Plaćaju najamninu od nekoliko stotina kuna mjesečno, ovisno o kvadraturi stana, i stanovima se mogu koristiti dok su živi.
Za sada nema zakonske osnove da bi se ti stanovi mogli i nasljeđivati – kaže Čakić. Od 354 Srba povratnika koji su u Zadarskoj županiji već dobili stan, 64 ih je u Zadru, a 290 u Benkovcu, Obrovcu i Gračacu.
U ovoj godini u planu je dodjela još 60 stanova u Zadru, te 120 u Benkovcu, Obrovcu i Gračacu, no u Zadru bi ta brojka mogla biti veća zbog stalnih ponuda APN-a od građevinskih tvrtki koje žele prodati izgrađene stanove.
Velika ponuda stanova
– U Zadru je uistinu velika ponuda gotovih stanova, no za program zbrinjavanja povratnika u Benkovcu će, primjerice, uskoro početi izgradnja jedne stambene zgrade – kazao je Čakić, koji se osvrnuo i na kritike da stanove dobivaju i povratnici koje se sumnjiči da su počinili ratne zločine.
– Na one koji su u “krajini” bili samo vojnici, a svi su to i morali biti, još se od 1996. godine primjenjuje Zakon o općem oprostu zbog oružane pobune. Druga stvar su ratni zločini: takva zlodjela ne zastarijevaju, a za dobivanje stana potrebna je toliko opsežna dokumentacija da je nemoguće da se provuče netko protiv koga se vodi postupak zbog počinjenja ratnog zločina. A siguran sam da se na zadarsko područje ne bi vratio nitko tko je u ratu takvo što činio – istaknuo je Veselko Čakić.
Na području Zadarske županije ukupno je podneseno 888 zahtjeva za stambeno zbrinjavanje srpskih povratnika, od čega se njih točno 335 odnosi na područje grada Zadra.