ZADAR – Premda konkretni poslovi nisu dogovoreni, zadarski su gospodarstvenici zadovoljni posjetom Crnoj Gori i razgovorima s tamošnjim privrednicima. Na Gospodarskom forumu što su ga u Podgorici organizirale zadarska i šibenska gospodarska komora te tamošnja privredna komora, sudjelovalo je deset tvrtki iz Zadra.
Susret je, doznajemo od Dinka Basiolija iz zadarske Gospodarske komore, izazvao veliko zanimanje i snažan publicitet.
– Bio je dobro organiziran, domaćini su se dobro pripremili i na razgovore doveli predstavnike 36 svojih tvrtki. Imali su popis naših tvrtki i poslova kojima se bave pa su na skup došli spremni za pojedinačne razgovore koji su uslijedili nakon plenarnog dijela i obostranog predstavljanja gospodarskih potencijala. Uskoro bi se mogli znati i konkretni rezultati tih razgovora i možda dogovori o ulasku na to tržište koje nije veliko, ali ima manju konkurenciju. Prostora na njemu ima i svakako da nam je zanimljivo – kaže Basioli.
Slično govori i upravitelj PZ-a “Ribarska sloga” iz Kali Duško Vidov, kojemu je pokazano zanimanje bilo pomalo i neočekivano. Razgovarao je, kaže, o plasmanu delikatesnih proizvoda – mariniranih i slanih inćuna kroz trgovine lanca “Voli” te prodaju svježe ribe, ponajprije srdele i lokarde za potrebe tvornice za preradu ribe u Rijeci Crnojevića.
– Na tome još treba raditi i pojaviti se na njihovu sajmu hrane u Budvi, opet u zajedničkoj delegaciji uz potporu Gospodarske komore – drži Vidov ocjenjujući dobrima dojmove i naših i crnogorskih sudionika Foruma.
Razgovorima je zadovoljan i Željko Rogić, direktor tvrtke “Kamen – Kum” koja benkovački, obrađeni kamen nudi kao finalni proizvod.
– Crnogorci su zainteresirani za naš kamen, a rezultate razgovora tek očekujemo jer je i tamo kriza pa je upitno koliko će se graditi – kaže Rogić.
“Marex-gel” i “Marex-elektrostroj” u Podgorici je zastupao Velimir Buturić koji vidi dovoljno prostora za poslovanje na tom tržištu.
– Uspostavili smo određene kontakte, razmijenili mailove i jedna nam je ponuda već stigla. Realizacija poslova s inozemstvom tamo je, čini mi se malo kompliciranija pa će trebati više vremena i individualnih napora – drži Buturić.
Među rijetkima koji su već poslovali na tom tržištu je biogradska Tvornica mreža koja je, kaže nam, direktor Ivan Eškinja, pred potpisom ugovora o izradi velike mreže vrijedne 160.000 eura. Na razgovorima u Podgorici bila je komercijalistica iz tvornice Martina Kapitanović koja drži da takav način prezentacije gospodarstva pojednostavljuje prodor na druga tržišta. Tom je prigodom pregovarala o plasmanu njihovih mreža za zaštitu nasada školjaka od podlanica koje znaju poharati cijela takva uzgajališta. Očekujemo, kaže, ponude.