ZADAR– Zadarska županija lani je ostvarila proračun visok 170 milijuna kuna, pokrila sve troškove i imala čak i višak od 3,6 milijuna kuna. To izgleda zadovoljavajuće, no kad se malo analizira koliko je Županija ostvarila vlastitih prihoda, očito je da milijuni kuna ne stižu do doma Županije, a trebali bi.
U proračun je na temelju naknada za brojne koncesije stiglo pet milijuna kuna, a moglo je više da se ugovori bolje kontroliraju. Najznačajniji je vlastiti prihod od koncesija na pomorskom dobru, za uzgoj riba i školjki – po toj je osnovi lani “ubrano” 2.736.000 kuna.
Od registracija brodica u županijski se proračun slilo 1.143.000 kuna. Od zakupnika dvadesetak županijskih lovišta stiglo je ukupno 780.000 kuna (plaćanje koncesije prava na lov te još lovozakupnina).
Najproblematičnija je naplata naknada za eksploataciju mineralnih sirovina, odnosno kamena.
U proračun je uplaćeno samo 188.800 kuna jer se ne zna točno koliki je prihod koncesionara kamenoloma.
Štoviše, ne zna se točno ni koji su ugovori aktualni i koliki postotak od ostvarenoga ukupnog prihoda trebaju uplatiti oni koji vade kamen. Prema onome što stoji, primjerice, u ugovoru o eksploataciji kamena na lokalitetu Puča koji je imao jasenovački Alancommerce, ta je tvrtka trebala uplaćivati 2,6 posto ukupnog prihoda na ime naknade za eksploataciju, a potom se taj novac dijeli popola općini na kojoj se kamenolom nalazi, i Županiji.
Prema podacima Fine, ta je tvrtka – koja je već nekoliko godina u većinskom vlasništvu Cesta Varaždin – dok je legalno vadila kamen 2008. godine, na ime ugovorene naknade za eksploataciju ostvarenu prodajom mineralne sirovine trebala uplatiti oko 300.000 kuna.
Općina Jasenica je, dakle, samo za tu godinu trebala dobiti oko 150.000 kuna, a zapravo je za tri godine dobila samo 50.000 kuna!
– Ugovore o naknadama za eksploataciju kamena nitko ne kontrolira, oni zapravo uplaćuju koliko žele – doznali smo u ovoj općini, a to nam je potvrđeno i u Zadarskoj županiji.
Kamenolom Mineral IGM kod Zapužana, u vlasništvu Strabaga, ostvario je te godine dvostruko veće prihode nego Alancommerce, a prošle su se godine, kad se kamen naveliko kopao i vozio za nasipanje luke Gaženica, prihodi tog kamenoloma sigurno udvostručili.
Da je uplaćivana ugovorena naknada za vađenje kamena, samo bi od Strabaga, odnosno Mineral IGM-a, Zadarska županija lani trebala dobiti više od 200.000 kuna. A svi kamenolomi zajedno uplatili su mizernih 188.000 kuna!
Sigurno bi se na sličan način moglo pročešljati i druge ugovorne obveznike plaćanja raznih koncesijskih naknada, ali izgleda da nikoga za to nije briga, ni načelnike, ni gradonačelnike, ni župana, a ni njihove službe.