ZADAR– Čini se da nam nitko ne vjeruje da se čaša prelila. Točno deset godina ušutkavaju nas i ignoriraju, a sada brojimo dane do 30. lipnja, kad bi u predočenom novom Zakonu o socijalnoj skrbi trebala biti konkretizirana prava slijepih i slabovidnih osoba u obliku doplatka. Ne budu li, naši će prosvjedi krenuti u cijeloj Hrvatskoj – rečeno je u utorak na okruglom stolu koji je organizirala Udruga slijepih Zadarske županije.
Slijepi, kojih je u Udruzi 240, a u županiji i znatno više, spadaju u kategoriju stopostotnih civilnih invalida, ali od svih invalida oni imaju najmanji doplatak za troškove prouzročene invaliditetom.
– Deset godina upozoravamo na te sramotne iznose, koji su manji od 500 kuna mjesečno. Neću spominjati Austriju, gdje je naknada 600 eura, nego zemlje koje su od nas manje razvijene: u Albaniji je doplatak 100 eura, u BiH 202 eura, u Srbiji 175 eura. Mi ne tražimo socijalnu pomoć ni milostinju.
Mi imamo temeljno pravo, kako je i u svim zemljama, na naknadu za troškove prouzročene sljepoćom – rekao je tajnik Hrvatskog saveza slijepih Ivica Robić, precizirajući da, u skladu s gospodarskom situacijom u Hrvatskoj, naknada može biti u visini jednog prosječnog osobnog dohotka.
– Gospodarska nam je situacija sigurno bolja nego u Srbiji ili u BiH, ali i takvi naši zahtjevi, realni i razumni, ne prolaze. Prije nekoliko mjeseci zaprijetili smo štrajkom glađu, a sada čekamo kraj lipnja da dignemo glas. S desetogodišnjim strpljenjem sigurno je gotovo – rekao je Robić.
Slijepi su izbačeni iz Zakona o udžbenicima i država djeci ne financira knjige na Brailleovu pismu. Roditelji se snalaze, mole donacije od tvrtki da bi djeci kupili knjige.
Jedan redak Brailleova pisma na računalu košta od 50 do 100 tisuća kuna, pa slijepi plaćaju CD-ove nekoliko stotina puta skuplje od običnih.
– To je samo mali dio primjera. Naši članovi koji su zaposleni troše za život jednako kao i njihovi kolege na radnim mjestima koji nisu slijepi.
Pripada nam onaj dio, doplatak, za troškove koji su nam prouzročeni sljepoćom, apsurdno je da to ponavljamo cijelo desetljeće, dok ostale zemlje to reguliraju – rekao je Marinko Vidaić, predsjednik Udruge slijepih Zadarske županije.