ZAGREB– Mi trebamo “pravično rješenje” graničnog spora, što znači kontakt s otvorenim morem, vi trebate potporu Slovenije na putu u Europsku uniju, otkriva slovenski premijer Borut Pahor kako je uvjeravao hrvatsku premijerku Jadranku Kosor da prihvati njegovu ponudu. Po Pahorovoj interpretaciji, hrvatska je premijerka pristala na trgovinu “izlaz na otvoreno more za ulazak Hrvatske u EU”, ali samo zato jer je Hrvatskoj prethodno upalio crveno svjetlo.
Pahor je “punu istinu” o pregovorima s Kosor otkrio preksinoć, u prvom izravnom televizijskom sučeljavanju s liderom opozicije Janezom Janšom poslije parlamentarnih izbora prije dvije godine. U trenutku kad se našao pod Janšinom najtežom paljbom, Pahor je, spašavajući vlastitu kožu, odlučio uvaliti svoju “prijateljicu”, uvjeravajući slovensku javnost kako je Hrvatska za ulazak u EU morala platiti “visoku cijenu”.
Što u Hrvatskoj imaju reći na Pahorovo “otkriće”? Službeno ništa, jer polemiku o arbitražnom sporazumu u Sloveniji smatraju slovenskim unutarnjopolitičkim pitanjem. “Najveći eksperti međunarodnog prava pregledali su arbitražni sporazum i u njemu nisu mogli pronaći nikakav dokaz bilo kakve trgovine”, kazao nam je hrvatski izvor.
Janšu je pak način na koji su Pahor i Kosor dogovarali arbitražu podsjetio na način na koji su poslije Drugog svjetskog rata pregovarali Kardelj i Bakarić. A u njihovim pregovorima i razgraničenjima u prošlosti Slovenija je, po Janši, uvijek izvlačila deblji kraj. I kada je dvadesetih godina prošlog stoljeća izgubila Korušku, a i kada je poslije rata ostala bez obale i Trsta. Za razliku od Hrvatske, koja je “zaokružila svoj teritorij”, dobivši “cijelu Dalmaciju i otoke, ali i Istru, koja nikada u povijesti nije bila njezina”.
“Ako to onda nije učinila, Hrvatska bi danas morala priznati svoju povijesnu krivnju i priznati da je 1947. dobila više”, tvrdi Janša uvjeravajući da bi se taj “dug” Hrvatske sada trebao namiriti, i to tako da se poštuje ta “šira” povijesna slika. A kako bi se ta “šira slika” trebala odraziti na današnje razgraničenje, objasnio je ovih dana Janšin šef diplomacije Dimitrij Rupel, koji slovensku granicu na moru vidi negdje u visini Vrsara ili najmanje Poreča.
No zahvaljujući nesposobnom Pahoru, zaključuje Janša, granica će se odrediti po međunarodnom pravu, posred Piranskog zaljeva, što znači da Slovenija može zaboraviti na teritorijalni izlaz na otvoreno more, jer će dobiti samo pravo korištenja prolaza kroz hrvatske vode.