ZADAR– U skladu s novim mjerama ICCAT-a koje, među ostalim, ograničavaju lov tuna na mjesec dana, u nedjelju 16. svibnja oko Jabuke, gdje su najveća lovišta te ribe, bit će 15-ak hrvatskih tunolovaca. Ukupna hrvatska ulovna kvota od 390 tona, podijeljena je na 39 brodova, nekoga je dopalo manje, nekoga više pa su vlasnici međusobno dogovorili okrupnjavanje i formirali grupe.
Ribolov im smije trajati od 15. svibnja do 15. lipnja, ukupno, međutim, 28 radnih dana jer su im izuzeti, žale se, prvi i zadnji dan. Vremenske prognoze, osim toga, najavljuju u tom razdoblju dosta lošeg vremena. Jedino je dobro, kažu, što tuna u Jadranu izgleda ima u većim količinama pa već ometaju ulov male plave ribe.
Cijela perspektiva, međutim, i uzgajivača tuna i ribara koji love ili tune za uzgoj ili malu plavu ribu za njihovo dohranjivanje, u svjetlu sve intenzivnije zaštite te ribe, ne izgleda sjajno. Kvote se iz godine u godinu smanjuju, zakoni su sve rigorozniji, kontrole pooštravaju, a papirologija buja.
– Ulov počinje, a kako sve to uskladiti još mnogima nije jasno. Rastu i troškovi, samo nas strani promatrač košta po brodu 20.000 eura. Bit će teško izdržati sve to skupa – kaže Mirko Ivoš, direktor Kali tune, po kapacitetima uzgoja apsolutno najjače takve tvrtke u Hrvatskoj.
Na otvoreno more u potragu za tunama za koji dan kreće pet njihovih brodova te jedan brod Drvenik tune koji će za njih loviti, a svaki je od njih duži od 25 metara i mora imati, što znači i platiti, stranog promatrača.
Odluku ICCAT-a o promatračima čekaju i u biogradskoj Jadran tuni pa još, kaže nam član Uprave te tvrtke Mišo Mandić, nisu odlučili s koliko će brodova krenuti u ribolov.
Za nekoliko godina, procjena je, na hrvatskom će Jadranu mjesta biti za samo jednu ozbiljnu tvrtku za uzgoj tuna. Izvoz veći od 2000 tona godišnje, u odnosu na nekadašnjih i 6000 tona, s obzirom na sve, ubuduće neće biti lako ostvariti, a farma s malim kapacitetom neće biti isplativa. Pregrupiranje i okretanje drugim poslovima vezanim uz ribu, stoga je već počelo.