Središnja američka obavještajna služba CIA napravila je vodič kroz sve zemlje svijeta. Profilirali su zemlje od Čilea do Monaka, a njihovi su istražitelji boravili u svakoj od država koju su “portretirali”, piše Slobodna Dalmacija.Pri sastavljanju popisa na raspolaganju su im bili svi znanstveni resursi SAD-a: od podataka NASA-e do raznih arhiva, sveučilišnih baza podataka… Na profiliranju zemalja radile su stotine njihovih stručnjaka koji su Hrvatsku secirali dio po dio, podaci se nadopunjuju svaki tjedan, a dođe li do bitnih promjena, promptno o tome CIA-u obavještavaju i veleposlanstva SAD-a, pa tako i ona zagrebačka.
Dijelovi profila zemalja dostupni su i na webu, dok će značajan dio povjerljivih materijala biti naknadno otpečaćen. Podaci su to koje CIA daje svojoj vladi, medijskim kućama, studentskim i sličnim organizacijama na slobodno raspolaganje, a koriste se u različite svrhe. Stoga je važno vidjeti u kakvom nas svjetlu CIA predstavlja svijetu.Pišu o povijesti Hrvata, zemljopisnom položaju, hrvatskoj Vladi, ekonomiji, komunikacijama, vojsci. Tako imaju i podatak da je u Hrvatskoj trenutno 770.000 muških osoba fizički sposobnih za služenje u vojsci, dakle onih od 16 do 49 godina. Imaju i podatak da smo na 71. mjestu u svijetu po potrošnji na vojsku – ispred nas je Ujedinjeno Kraljevstvo, a iza nas Portugal, Sijera Leone…
Također su priložene satelitske snimke naše obale koje je za CIA-u napravila NASA. Priložili su i panoramske snimke Dubrovnika, snimku zagrebačkog trga, Trogira… “Zemlja koju sada nazivamo Hrvatska bila je dio Austro-Ugarskog Carstva sve do završetka Prvog svjetskog rata. Potom su Hrvati, Srbi i Slovenci osnovali Kraljevinu, a nakon Drugog svjetskog rata Jugoslavija postaje komunistička država pod snažnom rukom maršala Tita.
Iako je Hrvatska proglasila svoju neovisnost od Jugoslavije 1991., prošle su četiri godine povremenih, ali i žestokih borbi s okupatorskom srpskom vojskom… U travnju 2009. Hrvatska se pridružila NATO-u, te je kandidat za eventualno pristupanje EU-u”, stoji na početku opisa naše zemlje.
Tu su brojni razni podaci o Hrvatskoj, od toga da imamo gotovo šest milijuna brojeva za mobitele koji su u upotrebi, kao i milijun i 850 tisuća telefonskih linija, po čemu smo na 60. mjestu na svijetu od ukupno 231 analizirane zemlje. Također imamo milijun i 880 tisuća internetskih korisnika, po čemu smo na 71. mjestu.
Imaju i podatke o zdravlju nacije, pa tako piše kako u Hrvatskoj godišnje umire deset ljudi od AIDS-a, dok ih u Srbiji umire deset puta više, kao i u Bosni i Hercegovini, što se može protumačiti time da su tamo boravili vojnici UN-a. Relativno je mali broj smrti od te bolesti u Japanu, oko 100, dok ih, primjerice, u Južnoj Africi godišnje umre 350.000!
Velik je broj smrti od AIDS-a i u Italiji, oko 2000. Navodi se da je Hrvatska i pri dnu ljestvice po broju trenutačno zaraženih HIV-om i oboljelih od side – njih oko 200, dok ih je, primjerice, u Srbiji 6400. Tu su i podaci o umrlima, izdvajanju za zdravstvo, školstvo, broju živo i mrtvorođenih…
Ažurnost i točnost
Ni nekoliko sati nakon zakletve predsjednika Ive Josipovića na Markovu trgu, na CIA-inim web-stranicama uklonjeno je ime dotadašnjeg predsjednika Mesića i “inaugurirano” ime novog predsjednika. Isto se dogodilo i kad je Jadranka Kosor preuzela dužnost hrvatske premijerke. To dovoljno svjedoči o sposobnosti i brzini najmoćnije obavještajne službe na svijetu koja, uvjerili smo se i sami listajući hrpu dokumenata, iznimnu važnost poklanja detaljima i točnosti publiciranih podataka.
‘Zagađeno priobalje’
Hrvatska je malo manja od West Virginije, podijeljena je na županije, a graniči s Bosnom i Hercegovinom – 932 km, Mađarskom – 329 km, Srbijom – 241 km, Crnom Gorom – 25 km, Slovenijom – 455 km. Klima je mediteransko-kontinentalna, s vrućim ljetima i hladnim zimama. Najviša je točka Dinara – 1830. Hrvatska ima rudnike boksita, ugljena…
Od prirodnih katastrofa bilježe se razorni potresi. U Hrvatskoj je često zagađenje zraka od metalurške industrije, koja rezultira kiselim kišama koje uništavaju šume, a postoji i priobalno zagađenje od industrijskog otpada. Također je i priobalje, kažu u CIA-i, zagađeno smećem koje odbacuje domicilno stanovništ