ZADAR- Svjetski dan hepatitisa obilježava se na današnji dan u cijelom svijetu. Iako je hepatitis vrlo raširen, danas je zaražena gotovo jedna dvanaestina svjetske populacije, odnosno tri posto. O njemu se još uvijek malo zna te je vrlo važno podizanje svijesti o tom gorućem zdravstvenom problemu. Hrvatska udruga liječenih i oboljelih od hepatitisa “Hepatos”, u suradnji s ostalim udrugama članicama Saveza oboljelih od hepatitisa RH, tako će danas diljem Hrvatske provoditi niz aktivnosti vezanih uz obilježavanje Svjetskog dana ove bolesti.
Prijenos infekcije
Iako postoji šest vrsta hepatitisa, koji je u gastroenterologiji opisan kao svaka upalna bolest, najčešće spominjani su B i C.
U svijetu više od 300 milijuna osoba nosi virus hepatitisa B te oko 170 milijuna hepatitis C. Hrvatska spada u zemlje s niskom prevalencijom. Hepatitis B se često prenosi seksualnim putem ili krvlju, a prijenos infekcije moguć je i preko britvica, četkica za zube, pribora za jelo pa čak i igračaka. No postoji prevencija, cijepljenje ili davanje specijalnih lijekova nakon mogućeg kontakta s virusom. Kako bi se smanjila mogućnost zaraze, najvažnije je cijepljenje osoba koje spadaju u kategorije djelatnosti s visokim rizikom oboljenja poput zdravstvenih djelatnika, policajaca i zatvorskih čuvara, osoba koje izvode akupunkturu i tetovažu pa čak i pedikeri.
Virus hepatitisa C prenosi se kontaktom krvlju ili ubodima inficiranih igala, a vrlo rijetko seksualnim putem ili perinatalnom ekspozicijom. Najvažnije se pridržavati općih mjera zaštite, jer ne postoji cjepivo za ovaj tip virusa poput onoga za hepatitis B. I dok za hepatitis B imamo cjepivo kao prevenciju, već zaraženi rijetko se izliječe s dostupnom terapijom. No do velikog napretka došlo se u terapiji kod HCV-a te postoje lijekovi za izlječenje većine oboljelih.
Udruga “Hepatos” imenovana je kao National focal point za hepatitis C od strane Svjetske zdravstvene organizacije.
Ključna karika
– Imenovanje naše udruge povjerenikom Svjetske zdravstvene organizacije za hepatitis C najbolje potvrđuje koliko je udruga prepoznata i priznata od strane međunarodne i domaće stručne zajednice u borbi protiv virusnih hepatitisa. U našem radu se od samih početaka zalažemo za što veću suradnju između zdravstvenog sektora i ostalih područja javnog djelovanja, prvenstveno imajući na umu nevladin sektor. Udruge pacijenata predstavljaju ključnu kariku između vlasti i zdravstvenih stručnjaka, jer ukazuju na probleme s kojima se oboljeli najčešće susreću, a i čiji argumenti su izrazito moćni jer su temeljeni na stvarnim, često teškim osobnim iskustvima, kaže mr.sc. Tatjana Reić, predsjednica HULOH “Hepatos”, predsjednica SOH RH i potpredsjednica ELPA.
U globalnoj kampanji obilježavanja Svjetskog dana hepatitisa sudjeluje više od 280 udruga oboljelih od hepatitisa u koordinaciji World Hepatitis Alliance. Svjetska zdravstvena organizacija će ove godine na skupštini raspravljati o usvajanju sveobuhvatne Rezolucije o virusnom hepatitisu, a njeno rješavanje značilo bi veliki korak naprijed u rješavanju potreba zaraženih i prevenciji.