ZADAR – Povodom Svjetskog dana nepušenja koji se obilježava 31. svibnja Liga za borbu protiv raka Zadar održala je konferenciju za novinare na kojoj su izneseni šokantni i zabrinjavajući statistički pokazatelji.
Pušenje izaziva niz bolesti; na prvom mjestu su kardiovaskularne bolesti, potom karcinomi pa respiratorne bolesti i dijabetes.
U svijetu godišnje od karcinoma umre 7 900 000 ljudi, a procjenjuje se da milijarda i 300 milijuna ljudi puši. Hrvatska ima 1 200 000 pušača.
Prošle godine je u Hrvatskoj otkriveno 20 500 malignih bolesti, a umrlo je 13 850 oboljelih. Po danu dakle od karcinoma oboli 57 osoba, a 36 ih umre. Samo od raka pluća umrlo je 2750 ljudi.
U Zadru je godišnji broj novooboljelih od raka pluća prešao brojku 100, a 35 osoba premine od ove opake bolest.
– Koji su to ljudi? Čiji su oni? Statistika zna za brojeve, ne zna za imena. Kako promijeniti stanje stvari i pobijediti tog zastrašujućeg neprijatelja kojeg u 30 posto slučajeva izaziva pušenje? Loša prehrana uzrokuje 30 posto karcinoma, 15 posto je nasljednih karcinoma, a ostale izazivaju rizični čimbenici okoliša, rekao je dr. Josip Bubičić, predsjednik zadarske Lige za borbu protiv raka.
– Duhan je danas ubojica broj jedan. Samo Mađarska u Europi na 100 000 stanovnika ima veću stopu smrtnosti od Hrvatske, dok je po broju umrlih od raka pluća Hrvatska na prvom mjestu. Sedamdeset posto mladih počne s pušenjem u 15. godini. Nikotin u sebi ima 60 karcinogenih sastojaka koji mogu izazvati 76 bolesti. Kada bi se sve ove posljedice pušenja zorno prikazale puno bismo napravili. Nevjerojatno je da u osnovnim školama puše i profesori i učenici i da ispred svakog odjela Opće bolnice postoje pepeljare koje koriste i pacijenti i posjetitelji. Bio bih sretan kada bi se duhan koristio samo kao ukrasna biljka i kada bi se samo pušila lula mira kao izraz dobrodošlice, zaključio je dr. Bubičić.
Lada Šokota je problem sagledala s ekonomske strane, ali i kao aktivna pušačica.
– U Hrvatskoj se procjenjuje da godišnje svaki pušač popuši 20 086 cigareta. Dakle dnevno se popuši oko 20 milijuna cigareta, što znači da se dnevno u Hrvatskoj potroši oko 20 milijun kuna. Procjenjuje se da liječenje od srčanog udara stoji 5-10 tisuća eura, što je dodatnih 500 milijun troška. Ekonomski razlozi za ostavljena pušenja su vrlo bitni i na njih treba ukazivati, rekla je Šokota te se osvrnula na još jedan problem.
– Slobodna prodaja cigareta i poticanje sadnje duhana u Hrvatskoj su u suprotnosti za zabranom pušenja. Mnoge pušače ćete čuti da kažu kako će pušiti dokle god imamo slobodnu prodaju i dok kao porezni obveznici plaćaju bolnicu i pune državni proračun. Stoga bi se država trebala jasnije odrediti želi li zdravog građanina Republike Hrvatske.
Na naš upit hoće li nakon press konferencije zapaliti cigaretu, Šokota je odgovorila
-Neću, zahvaljujući Ligi za borbu protiv raka, smanjila sam broj cigareta.