ZADAR- Tijekom arheloških istraživanja crkve svetog Jurja iz 14. stoljeća, u uvali Caska kod Novalje, zadarski su arheolozi u jednom od osam grobova pronašli vrijedan, unikatan nakit iz ranohrvatskoga razdoblja.
Riječ je o nakitu koji je pripadao desetogodišnjoj djevojčici koju su arheolozi nazvali Mala od Caske. S tim je nakitom djevojčica pokopana.
Gradonačelnik Novalje Ivan Dabo sredinom prošlog tjedna pozvao je novinare da se upoznaju s najnovijim nalazima arheoloških isttraživanja čiji je nastvak osbno inicirao prije šest godina. Da je Caska bogato nalazište uvjerila se i ekipa ‘Zadarskoga lista’ koja je obišla lokalitet Caske. Domaćin im je bila je dr. sc. Anamarija Kurilić, arheologinja i profesorica Odjela za povijest Sveučilišta u Zadru, te ujedno i voditeljica projekta istraživanja antičkog kompleksnog naselja na Caski.
Kompleksnog iz razloga što istraživanja obuhvaćaju podmorje, naseobinski dio naselja te nekropolu. Istraživanja traju od 2003. godine, a inicijativu za njihovo pokretanja i provođenje pokrenuli su, osim profesorice Kurilić, prof. dr. sc. Slobodan Čače, također s Odjela za povijest, i dr. sc. Ivo Fadić, u to vrijeme zaposlen kao viši kustos Arheološkog muzeja u Zadru. Kako su se nizale istraživačke kampanje s vremnom se u njih uključivao sve veći broj institucija. Tako danas u istraživanjima sudjeluju profesorica Kurilić i profesor Čače s Odjela za povijest, prof. dr. sc. Zdenko Brusić s Odjela za arheologiju zadarskog sveučilišta, Timka Alihodžić iz Arheološkog muzeja u Zadru, Muzej antičkog stakla u Zadru, te iz Odjela za podvodnu arheologiju Hrvatskog restauratorskog zavoda mr.sc. Irena Radić Rossi. Potonja je voditeljica podvodnih istraživanja koja će uslijediti tijekom mjeseca listopada.
Masivni ostaci arhitekture
Prisjetimo se, za masivne ostatke arhitekture oko uvale Caske lokalno je stanovništvo oduvijek znalo, a zapazilu su ih i prvi zaljubljenici u starine, kao i preteče modernih arheologa predvođeni Don Franom Bulićem. Dovodi ih se u vezu s antičkom Cissom, koju spominje rimski pisac Plinije Stariji. Prva, pak, sustavna istraživanja su ova koja su u tijeku, a koja je profesorica Kurilić započela uvidjevši ugroženost nekropole izložene prirodnom, ali i ljudskom uništavanju. Kada smo prije nešto više od godinu dana posjetili arheologe zatekli smo ih upravo u intenzivnom iskapanju i istraživanju nekropole. Tada je profesorica Kurilić istakla iznenađujući način gradnje grobova, kao i raznolikost materijala pronađenog u njima.
Još tada su arheolozi predvođeni profesoricom Kurilić počeli sondiranja terena naseobinskog dijela antičkog naselja u uvali Caskoj. Ove godine povod našeg posjeta bila su intenzivna istraživanja upravo tog naseobinskog dijela.
– Da ove smo godine nastavili istraživati, prije započet naseobinski dio ovog kompleksnog nalazišta. Konkretno, ova kampanja traje od 15. rujna do 5. listopada. U ovim „kopnenim” istraživanjima sudjeluju još i dr. sc. Ivo Fadić iz Muzeja antičkog stakla i Timka Alihodžić, kustosica Arheološkog muzeja. Posebice, bih željela iskoristiti priliku i pohvaliti brojne studente arheologije sa Sveučilišta u Zadru, koji također sudjeluju u ovom istraživanju, istaknula je profesorica Kurilić.