ZADAR– Šest udruga okupljenih u projekt “Artikultura” u posljednjih godinu i pol ponovno je pokrenulo nezavisnu kulturnu scenu u Zadru, a kino “Pobjeda” je postalo sinonim za scenu na kojoj se događa drukčiji “muving” od “službenih” kulturnih strujanja kakva se događaju na službenoj kazališnoj sceni ni stotinjak metara udaljenog HNK Zadar.
Rock koncerti, zanimljive predstave i performansi, plesne izvedbe i projekcije filmova udahnuli su novi život alternativnoj umjetničkoj sceni u Zadru.
Nenad Pepić i Juraj Aras najprepoznatljiviji su akteri i pokretači tih događanja. Četrdesetogodišnji Pepić, profesor sociologije i povijesti, zaposlen u jednoj zadarskoj osnovnoj školi, koordinator je “Artikulture”, a prije se afirmirao kao voditelj Obrovačkog kulturnog ljeta i bivši glazbeni producent kazališnog festivala ZadarSnova. Pet godina mlađi Aras je glumac u zadarskom Kazalištu lutaka, ali i jedan od osnivača “Teatra Verrdi”.
Pepić: – Projekt je pokrenut u listopadu 2008. godine, kada su udruge “Teatro Verrdi”, “Šigureca” i “Zadar muzika” započele potragu za adekvatnim izvedbenim prostorom, mjestom u gradu gdje bi mogli prezentirati sve ono što rade i čime se bave. Nešto kasnije pridružile su nam se i udruge “Zalet”, “Zadarski plesni ansambl” i “Stomorica”.
Stavili smo naglasak na stvaranje sadržaja za građane Zadra tijekom cijele godine, a preko ljeta pauziramo. U kinu je tada prevruće, svi mi sudjelujemo i na nekim drugim projektima, a tada je i dovoljno sadržaja u gradu. Bolje se orijentirati na sadržajima “tanje” zimske mjesece.
Kino “Pobjeda” je postalo zaštitni znak nove nezavisne scene?
Aras: – Dobili smo na korištenje taj prostor Zadar filma, odnosno bivšeg kina “Pobjeda”. Grad Zadar plaća režije za taj prostor, pa je tako vlasnik prostora riješen brige oko održavanja hladnog pogona i prostora, a mi ne plaćamo nikakav najam. No, ne znamo do kada će to tako funkcionirati.
Zašto dovodite u pitanje ostanak u kinu “Pobjeda”?
Aras: – Ponajprije zato što je riječ o privatnom prostoru za koji vlasnici mogu naći i drugu namjenu ili ga prodati, a onda i zato što je nama taj prostor produkcijski vrlo zahtjevan. On jest reprezentativan i svakom događanju daje notu spektakularnosti, šarma i prepoznatljivosti, ali u produkcijskom smislu je skup, pa ako se i iselimo iz “Pobjede”, tražili bismo prostor u kojem ćemo lakše i jeftinije izvoditi program. S druge strane, sama “Pobjeda” je postala svojevrsni “brand” cijele scene, i to nam dođe kao dvosjekli mač.
Imate li na umu neke prostore koji bi mogli biti adekvatna zamjena?
Pepić: – Da, imamo na umu par prostora, ali tek bismo trebali sjesti s ljudima iz Grada i vidjeti kako ćemo dalje, što je izvedivo, a što ne.
“Artikultura” je ponudila Zadranima ponovno postojanje alternativne scene. Zašto takva scena u Zadru nema kontinuitet?
Aras: – Ne možemo govoriti o alternativnoj sceni kada nemamo ni poštenu mainstream scenu.
Čemu onda da budemo alternativa?!
Pepić: -D Uglavnom je riječ o koncertnim, kazališnim, plesnim ili filmskim programima domaćih i gostujućih izvođača. “Artikultura” ne funkcionira po principu zabave, nego prezentacije rada, ali to i te kako može biti zabavno. Ljudima je očito trebala “Artikultura”, ali bi trebala i jača mainstream kulturna scena. Na plesnim predstavama kod nas bude stotinjak ljudi, a na koncertima i oko 400.
Kako se financirate? Koliko je, na primjer, stajala zapažena predstava-performans “EU pionir” izvedena prije desetak dana?
Pepić: – Apsolutno svi godišnji troškovi, oko prostora, produkcije i svega ostalog ne prelaze 350 tisuća kuna, a imamo od 8 do 10 programa mjesečno. Realni troškovi bi vjerojatno bili oko dva milijuna kuna. Imamo podršku Grada, Županije i Ministarstva kulture, a dobrim dijelom se financiramo sami. Nastojali smo da ulaznice budu po prihvatljivim cijenama, ali je problem što je svaka cijena danas previsoka. Opremu – razglas, pozornicu i rasvjetu – unijele su same udruge. Izvođači nam izlaze u susret i sami snižavaju svoje honorare i na taj način daju potporu trenutno jedinom mjestu u Zadru gdje i oni mogu doći i nastupati. Svi ostali radimo potpuno volonterski jer i nema novca za honorare.
Aras: – “EU pionir” je stajao tri tisuće kuna i to je potrošeno na smještaj dijela ekipe koja dolazi izvan Zadra. Radimo s minimalnim sredstvima, a sve počiva na nekom ludom entuzijazmu. Podržava nas zadarski Lions klub, Tornado Commerce, Nin Elektro Commerce, Velekem i konoba “Na po ure” i zaista smo im zahvalni na tome.
Pepić: -Za apliciranje projekata fondovima EU-a nama nije problem napraviti projekt, ali se sve opet veže na prostor. Ne možemo tražiti sredstva dok nismo sigurni da za ozbiljnije razdoblje imamo osiguran prostor.