EVN Croatia, društvo kćer austrijskog dioničkog društva EVN AG, tvrtka koja je potpisala 30-godišnji koncesijski ugovor sa Zadarskom županijom o distribuciji zemnog plina, u travnju ove godine otvorila je svoj ured, odnosno Centar za kupce i u Zadru. EVN Croatia planira investirati 25 milijuna eura (175 milijuna kuna) u Zadarsku županiju, u kojoj će biti izgrađeno 350 km plinovoda.
Vodeći investitor
EVN Croatia planira započeti izgradnju plinovoda u Zadru i Zadarskoj županiji u listopadu 2010. godine dok bi prvi kupci, prema riječima Manfreda Sieberta, voditelja zadarskog EVN-a, trebali biti priključeni na plinovod u svibnju 2011. godine. No, točan vremenski plan realizacije najviše ovisi o završetku građevinskih radova koje izvodi tvrtka Plinacro, zadužena za spajanje Dalmacije na glavni plinovod u sjevernoj Hrvatskoj. Zemni plin bit će dostupan kućanstvima, industriji i komunalnim ustanovama za grijanje, hlađenje, kuhanje, opskrbu toplom vodom i proizvodne procese. Služit će za smanjenje troškova, jamčenje sigurne opskrbe plinom i smanjenje emisija ugljičnog dioksida.
Osim koncesijskog ugovora za Zadar, Biograd i Benkovac u Zadarskoj županiji, EVN Croatia potpisao je koncesijske ugovore za Split, Solin, Kaštela, Trogir, Dugopolje, Klis, Siget u Splitsko-dalmatinskoj županiji, a dobio je i koncesiju za distribuciju plina za Šibenik, Drniš, Knin, Vodice, Bilice, Tribunj, Pirovac, Tisno i Murter-Kornati u Šibensko-kninskoj županiji. Ukupna investicija iznosit će 105 milijuna eura, a bit će izgrađeno 1.450 kilometara plinovoda, na koji će se moći priključiti 130 tisuća kupaca.
EVN Croatia jedan je od vodećih investitora u Republici Hrvatskoj te se naveliko priprema za jedan od najzahtjevnijih infrastrukturnih zahvata. Gradnja srednjetlačnog i niskotlačnog plinovoda nije toliko tehnički zahtjevna, no ono što je u cijeloj priči najvažnije je zasigurno pridobivanje potrošača za novi energent, što je jedan od najvažnijih ciljeva Centra za kupce zadarskog EVN-a, a pretpostavlja se da bi ih trebalo biti barem oko 25 tisuća u Zadru, Biogradu i Benkovcu. U svrhu pridobivanja budućih potrošača koji bi se priključili na plinovod tvrtka je do sada sudjelovala na sajmu Constructa 2010. godine u Zadru, te planira sudjelovati na drugim sajmovima i kongresima. Tijekom ljeta, kako najavljuju iz zadarskog EVN-a, započet će i s oglasnom kampanjom, odnosno promotivnim akcijama vezanima uz plinofikaciju.
– Ukoliko sve dozvole budu izdane na vrijeme i ukoliko Plinacro dovrši konekciju Zadarske županije na glavni, visokotlačni plinovod prema planu, EVN će započeti s izgradnjom plinovoda u Zadarskoj županiji u listopadu 2010. U tom slučaju očekujemo da će prvi kupci moći biti priključeni na plinovod u svibnju 2011. Prema informacijama iz Plinacroa, s kojim smo u uskom kontaktu, čvrsto vjerujemo da će magistralni plinovod biti dovršen u travnju 2011. godine i da ćemo biti u mogućnosti priključiti prve potrošače u svibnju 2011. godine. Troškove readaptacije tehničkih resursa u domaćinstvima kako bi se mogla priključiti na plinsku mrežu će morati snositi ipak potrošači, a naši stručnjaci će im biti na raspolaganju za savjetovanje oko najprihvatljivijih rješenja, istaknuo je Siebert.
Priključci (ne)legaliziranih objekata
Značajan problem bit će i atestiranje dimnjaka jer malo tko u Dalmaciji ima dimnjake pogodne za plinska trošila. Osim toga, mnogi problem vide i u priključcima nelegaliziranih objekata.
– U načelu, spremni smo pridonijeti tome da se troškovi prebacivanja s postojećeg energenta na plin drže na najnižem mogućem nivou. U slučaju da se pojavi potreba da podržimo financiranje instalacija, spremni smo ponuditi zadovoljavajuća rješenja. U slučaju da rješenje s dimnjakom neće biti moguće, postoje i druga, jeftinija rješenja – upotreba bezdimnih uređaja ili tzv. relining. Što se tiče problema s nelegaliziranim objektima, naša tvrtka spremna je na plinovod priključiti sve one objekte koji su izgrađeni isključivo u skladu s hrvatskim zakonima, naglasio je Siebert.
Iako se često nagađalo da će izdavanjem koncesije stranom izvođaču najviše profitirati inozemne tvrtke s kojima EVN već surađuje, a mnogi su sugerirali kako bi posao na izgradnji plinovoda trebalo zaposliti hrvatske tvrtke, iz EVN-a tvrde kako na to pitanje nisu gledali na taj način.
– Nismo fiksirani na strane ili domaće izvođače, uvijek su nam najvažniji bili i bit će kvaliteta, kapaciteti i cijena. Sada nam je najvažnije, osim oglasne kampanje kojom bismo privukli što veći broj korisnika za novi energent i predavanje dokumentacije za ishodovanje svih potrebnih dozvola, što ćemo i učiniti do kraja lipnja, kako bismo završili detaljno planiranje trasiranja i ispitivanje izgrađenih građevina, istaknuo je Siebert.