PAG – U utorak, 22. lipnja 2010. godine svečano je zatvoren Prvi međunarodni Festival čipke u Pagu na kojem su od subote, 19. lipnja radove izlagale čipkarice iz Paga, Lepoglave, Splita, te čipkarice iz Graza u Austriji, Podmanicka u Slovačkoj, Luxeuila u Francuskoj, te Bobova u Poljskoj.
Zbog kiše, završni program 70- tak članova KUD „Družine” iz Paga održan je u Kneževom dvoru, a na svečanoj večeri gradonačelnik Paga Ante Fabijanić i Dušan Herenda, jedan od glavnih organizatora Festivala u ime domaćina uručili su priznanja svim sudionicima.
„Ova Festival je izuzetno značajan događaj za naš grad, te svima hvala koji ste došli i izlagali čipke i promovirale čipkarstvo svoga kraja. U našem gradu čipkarstvo se održalo zahvaljujući generacijama Paškinja koje su strpljivo sa koncem i tankom iglom izrađivale pašku čipku, te znanje i umijeće šivanja prenosile mlađim generacijama. Upravo to naše bijelo zlato nastalo tankom iglom i tankim koncem postoji u Pagu već 500 godina, na što smo svi ponosni. Izložbu čipki iz pet zemalja Europe posjetilo je preko 6.000 ljudi, domaćih i stranaca koje se nalaze u Pagu”, rekao je gradonačelnik Fabijanić, te istaknuo kako će se idućih godina festival obogaćivati i usavršavati.
Tijekom večeri sudionici su iskazali veliko zadovoljstvo organizacijom ali i dobrim domaćinima koji su se potrudili da Festival bude na visokom nivou.
Gradonačelnik je tom prigodom uručio priznanje Grada Paga Nerini Eckhel, kustosici Etnografskog muzeja u Zagrebu i Nedi Oros, predsjednici Udruge paških čipkarica Frane Budak za veliki doprinos i zalagnje u organizaciji Festivala, te Tomislavu Kršnjavom, akademskom kiparu-autoru brončanog kipa „Čipkarica”.
Iako je u Pagu Prvi međunarodni Festival čipke završen, izložba paške čipke ostaje u predivnom prostoru djela prizemlja Kneževa dvora gdje će biti otvorena tijekom cijele godine. Pažani su posebno ponosni na kip „Čipkarica” koji je izrađen u bronci, visok je 135 cm, a prikazuje čipkaricu u „fuštanu” kako šije čipku. Skulptura, je spomen na pokoljenja paških čipkarica koje su svojim radom doprinijele da se paška čipka i čipkarstvo u Pagu održi 500 godina.
Spomenimo, da su Prvi međunarodni Festival čipke organizirali Grad Pag, Turistička zajednica Grada Paga i Udruga čipkarica „Frane Budak”. Pokrovitelji Festivala su Veleposlanstvo Republike Austrije u RH i Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, a supokrovitelji Ministarstvo turizma Republike Hrvatske, Hrvatska turistička zajednica i Zadarska županija. Suorganizatori su Centar za kulturu i i informacije Pag, Nadžupni ured Pag, KUD „Družina” i Udruženje obrtnika Pag i Etnografski muzej Zagreb.