ZADAR– Gradnja Supernove na sjevernom ulazu u Zadar, navodno najvećeg trgovačkog centra u Dalmaciji, u blokadi je već skoro mjesec dana. Investitor, tvrtka Granit Vrkić, koju su Austrijanci zajedno s terenom otkupili od Rena Sinovčića, tražio je privremenu mjeru omogućavanja pristupa gradilištu, što im onemogućava izvođač radova Foedus gradnja.
– Zbog blokade radova i kašnjenja cijelog objekta, mi smo već na gubitku od milijun eura. Zadarska Supernova na 38 tisuća četvornih metara trebala je početi raditi u srpnju, pa smo termin pomaknuli za 10. kolovoza, a sada izgleda da neće biti gotova ni u rujnu.
Prijeti nam i plaćanje penala trgovcima koji su zakupili prostor u našem objektu jer neće biti otvoren u ovoj turističkoj sezoni – kaže Holger Neuman, predstavnik grupacije M 2 koja financira gradnju objekta u kojem se trebaju otvoriti prodajni prostori 90 nacionalnih i internacionalnih maloprodajnih trgovina.
Neuman je stoga u ponedjeljak došao na ročište na Trgovački sud Zadar da vidi kako će se riješiti njihov zahtjev za deblokadu radova u koje ta grupacija ulaže 85 milijuna eura.
– Radove smo blokirali zbog toga što je izmijenjen glavni projekt, izmijenjena je statika i vanjska obilježja zgrade, a za to nema dozvola. Nije osigurano ni gradilište, jer svatko može proći cestom na kojoj se izvode radovi, veletržnica nije izmještena na vrijeme, pa je i to usporilo radove, a bilo je i nekih problema s plaćanjem dijela radova – kaže Zdravko Tolić, direktor Foedus gradnje.
Službeno je glavni izvođač radova zagrebački Dalekovod, no stvarno poslove izvodi Foedus, jer zbog veličine objekta nije imao licenciju za to.
– Granit Vrkić nema ni jednog zaposlenika, ne može se baviti gradnjom, izvoditi radove, a mi bez regularnih dozvola i osiguranih uvjeta rada ne možemo raditi jer nam inspekcija može naplatiti velike kazne – kaže Tolić.
Predstavnici Granita Vrkić, pak, kažu da zbog blokade radova trpe nenadoknadivu štetu, a da svaki dan nastavka blokade radova može za njih značiti bankrot, odnosno stečaj.
– Projekt je mijenjan, ali svi su nadležni o tome obaviješteni. Nema govora o tome da je statika ugrožena, ja bih kao nadzorna služba odmah zaustavio radove da je takvo što u pitanju. Potvrde za izmjenu glavnog projekta postoje – kaže ing. Filip Juranov iz tvrtke D&Z koji je nadzornik na tom gradilištu.
Prema svemu sudeći, sporni su neki odnosi između investitora i izvođača radova i na drugim gradilištima u Hrvatskoj, pa se sada sve to prelama na zadarskom objektu. Trgovački sud Zadar, dakle, po hitnom postupku treba donijeti rješenje o privremenoj mjeri i deblokadi radova zbog kojih su, između ostalog, ugroženi i interesi i oko 500 Zadrana, koliko bi ih tu trebalo biti zaposleno.