ZADAR – Na radnom sastanku kojega je danas u zgradi Zadarske Županije održalo sedam županijskih vatrogasnih zapovjednika priobalja izneseni su ključni problemi s kojima se nose vatrogasci u priobalju.
Sastanku su prisustvovali županijski vatrogasni zapovjednici Dino Kozlevac, Slavko Gauš, Ivica Radošević, Željko Šoša, Darko Dukić, Dražen Glavina i Stjepan Simović.
Domaćin Željko Šoša, vatrogasni zapovjednik Zadarske županije, kazao je kako su priobalni vatrogasci u dva mjeseca ljetne sezone imali 1430 intervencija, od čega je oko 50% bilo otvorenog karaktera. Dodao je kako 7 vatrogasnih zapovjednika zapovijeda sa 6 tisuća ljudi, koji se nose sa svim postavljenim zadaćama, naglasivši pritom kako i oni imaju određene probleme.
Kao najveće probleme Šoša je istaknuo: plaće sezonskih vatrogasaca, izvještavanje javnosti o intervencijama, podjelu opreme od strane državnog Vrha, pokušaj ukidanja broja 93 te želju za osnivanjem jedinstvene vatrogasne organizacije.
– Jedan od problema je isplata plaća sezonskim vatrogascima. Vlada RH sa 3000 kn sufinancira plaću svakog sezonskog vatrogasca, ostatak (još 3000 kn) financiraju jedinice lokalne samouprave. Zbog aljkavosti Državne uprave za zaštitu i spašavanje do dana današnjega još nam nisu isplaćene plaće za mjesec lipanj, a ne vjerujemo ni da će biti prije kolovoza, kazao je Dražen Glavina, vatrogasni zapovjednik Splitsko-dalmatinske županije.
Osim na neisplatu plaća vatrogasci su se požalili i na opremu koju su od Državne uprave zadnji puta primili u srpnju 2008. godine.
– Iz kornatske tragedije izvukli smo gorku pouku i nećemo dopustiti da naš vatrogasac izađe na teren bez adekvatne opreme. Tražimo od Uprave da nam pošalje ono što nas ide, rekao je Darko Dukić iz Šibensko-kninske županije.
Jedna od ključnih tema sastanka bilo je i izvještavanje medija o vatrogasnim intervencijama. Vatrogasci su se tu požalili kako opet Državna uprava za zaštitu i spašavanje ubire med jer se u javnosti kao izvor informacija vezanih za požare i njihovo gašenje, gotovo uvijek navodi Državna uprava za zaštitu i spašavanje.
– O vatrogasnoj intervenciji može izvještavati samo Državno vatrogasno operativno središte Split, nikakva uprava. Oni nam kradu medijski prostor, ukazao je Željko Šoša.
Pored toga, istaknuta je problematika gašenja broja 93, koji bi se prema EU direktivi trebao preimenovati u 112 i upućivati na Državnu upravu za pomoć i spašavanje. Tako bi Državna uprava dojave slala vatrogascima, što bi oduzelo vrijeme, koje je u hitnim intervencijama više nego dragocjeno.
– To je ulaženje u djelatnost vatrogasaca, time se birokratizira sustav i čini ga podložnim problemima, završio je time Dino Kozlevac, vatrogasni zapovjednik Istarske županije.