ZADAR – Nakon višemjesečnih i upornih prosvjeda hrvatskih studenata protiv komercijalizacije studija, kojima su studenti tražili besplatno obrazovanje kao pravo, a ne kao privilegij, hrvatska sveučilišta te Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa obećali su uvažavanje njihovih zahtjeva i to od jeseni, odnosno početka iduće akademske godine.
Da podsjetimo, svi studenti u Hrvatskoj, pa tako i zadarski, isticali su da je njihov prosvjed reakcija na događaje u hrvatskome školstvu. Jednoglasni su bili u izjavama da osnovno ljudsko pravo na besplatno obrazovanje postaje roba i privilegij bogatih, dok se novac koji bi država trebala ulagati u obrazovanje troši netransparentno.
Zadarski su studenti zato tražili zakon kojim će se uvesti neplaćanje školarina na svim razinama obrazovanja, transparentnost u raspodjeli i trošenju proračunskog novca i jasno određene obveze i prava studenata kojima se inače uvjeti studiranja mijenjaju iz godine u godinu.
No, odluka Vlade, koja je donesena još u ožujku ove godine bila je da svi učenici prvu godinu studija upisuju besplatno, odnosno “brucošima” će školovanje financirati Ministarstvo, a o tome hoće li takav status zadržati i u nastavku studija, odlučuje njihova uspješnost.
Nedavno je tako i senat Sveučilišta u Zadru usvojio model plaćanja školarina na preddiplomskim studijima, ali za sad bez financijskih iznosa. Doznajemo to u razgovoru s Elijom Vrsaljko, glasnogovornicom Sveučilišta u Zadru, koja navodi da će studenti koji na prvoj godini studija ne ostvare 60 ECTS bodova, na drugoj godini sudjelovati u plaćanju školarine.
– Na posljednjoj sjednici Senata definirano je samo to da studenti prve godine neće plaćati školovanje, ali nije do kraja utvrđeno na koji način će se vršiti plaćanje za one studente koji ne ostvare dovoljan broj bodova. Ta je odluka ostavljena za sjednicu koja će biti održana u rujnu, a za sada znamo da će iznos školarine ovisiti o vrijednosti boda, no ne zna se konkretno na koji način, istaknula je Vrsaljko, pojasnivši da će, ovisno o tome koliko bodova studenti prikupe, biti predložen i model školarine, odnosno studenti će kroz školarinu plaćati protuvrijednost bodova koje na prvoj godini nisu uspjeli osigurati.