PREKO – Večeras, s početkom u 21:00 sat, u Pučkom otvorenom učilištu Dom na žalu održat će se koncert na klaviru, kojega će svirati mladi Ivan Štorić.
Ivan Štorić, rođen ratne 1993. u Neviđanima (zapravo u Zadru, u rodilištu kao i sva današnja djeca) odrastao je i još uvijek raste u Neviđanima na otoku Pašmanu, gdje je završio i osnovnu školu. Glazbeno obrazovanje započeo je u osnovnoj glazbenoj školi u Biogradu gdje se opredjelio za klavir kao glavni instrument kod profesorice Tatjane Jergan Botunac. Završne razrede (5. i 6.) osnovne glazbene škole polazio je u Glazbenoj školi Blagoja Berse u Zadru kod profesorice Elizabet Kalmeta, te je u istoj školi nastavio sa srednjim glazbenim obrazovanjem. Preostao mu je još 4. razred, nakon čega namjerava nastaviti školovanje na glazbenoj akademiji.
Bio je na više klavirskih natjecanja kao što su Daleki akordi u Splitu, Regionalno natjecanje u Makarskoj, Etide i skale (mladi virtuozi) u Zagrebu, gdje je osvojio više nagrada i priznanja. Također je polazio nekoliko klavirskih seminara u Varaždinu, u Szekefehervaru u Mađarskoj i u Zadru, sudionik ovogodišnjeg obilježavanja 200. godišnjice rođenja Fredericka Chopina u Hrvatskom glazbenom zavodu u Zagrebu, redovni polaznik ljetne glazbene škole u Pučišćima na Braču, te aktivni sudionik na svim nastupima i gostovanjima glazbene škole Blagoja Berse.
O razlozima za večerašnji koncert i o programu koncerta
Organiziranjem ovog koncerta namjera nam je bila ponuditi u ljetnoj sezoni neki drukčiji sadržaj od (bez uvrede) ”večeras je naša fešta” programa, te klavirsku glazbu u interpretaciji jednog otočanina približiti otočanima, a usput je i ponuditi njihovim gostima. Drugi, znatno prozaičniji razlog je namjera da se prikupi barem dio sredstava potrebnih za pohađanje Ljetne glazbene škole krajem kolovoza u Pučišćima na Braču.
Zašto se večerašnji program izvodi na elektronskom, a ne na koncertnom ili nekom drugom akustičkom klaviru, biti će svima jasno ako znamo da je do koncertnog ili kvalitetnog akustičnog kućnog klavira teško doći, gotovo ga je jednako teško transportirati, a nakon toga ga je potrebno i ponovo uštimati, dok ovaj elektronski digitalni klavir skupa sa klaviristom i vozačem, stanu u jedno malo auto.
Večerašnji program je podijeljen u tri bloka. Prvi je blok klasične glazbe i čini ga jedan dio klasičnih klavirskih skladbi obrađivanih tijekom protekle školske godine. Drugi blok sadrži vlastite obrade starijih rock i/ili soul pjesama i balada iz 60-tih godina prošlog stojeća, uz izuzeće jedne domaće koja je nešto novijeg datuma, dok treći završni blok čine dvije ragtime skladbe nastale prije cca. 100 godina.
Iako su gornje napomene kao i objašnjenja koja slijede uz popis djela koja su na programu, dobro došla, može se i bez njih, jer jednom je netko rekao da je pisati o glazbi isto što i svirati o književnosti, pa stoga poslušajmo program koji slijedi. Prije toga bi moguće neiskusnu publiku zamolio da ne aplaudira između preludija i fuge, kao ni između stavaka sonate. Iskusniju publiku bi zamolio za razumijevanje, jer je instrument digitalni klavir, dakle imitacija klavira, a izvoditelj je, iako nadaren, ipak još uvijek učenik klavira. Nadam se da nas sve to neće spriječiti da uz glazbu koja slijedi provedemo jednu ugodnu večer.