Stjepan Dumančić, 27-godišnji proizvođač jabuka iz Osijeka, mogao bi izmijeniti lice i naličje hrvatske poljoprivrede svojim “izumom” koji mu je sinuo na osnovi vlastitih iskustava u poljoprivrednoj proizvodnji.
Stjepan je tvorac burze voća i povrća, ali ne fizičke, sa skladištima, portama, desecima zaposlenih radnika i tonama robe koja čeka otkup, nego virtualne burze, koja 24 sata dnevno radi na web-adresi www.bvp.hr.
– To nije robna burza, nego virtualna tržnica koja trguje informacijama. Riječ je o razmjeni podataka na jednomu mjestu o poljoprivrednim proizvođačima, vrstama, količinama i cijenama robe te otkupljivačima koji su zainteresirani za otkup te iste robe.
Do toga sam došao jer i sam proizvodim jabuke na pet hektara površine i imam 11 tisuća sadnica. Otkrio sam da u Hrvatskoj nije problem proizvesti kvalitetne proizvode, nego je teško na jednomu mjestu okupiti sve one koji imaju robu i one koji tu robu trebaju.
Sinula mi je ideja virtualne tržnice na kojoj bi sve te informacije običnim klikom miša postale lako dostupne, od robe i ponude do otkupljivača i prerađivača, s tim što bi cijene proizvođači sami formirali te prema njima i kvaliteti svoje robe prodavali proizvode otkupljivačima, koji bi opet u svakom trenutku znali što se nudi, po kojim količinama i cijenama, bez suvišnih posrednika, prekupaca i mešetara – kaže Dumančić.
Njegova je virtualna tržnica proradila prije desetak dana i već zainteresirala velike otkupljivače, poput Agrofructusa, Getroa, Kauflanda, Mercatora, Biljemerkanta, Bosoa i drugih, koji su se također susretali s problemom gdje naći neposredne proizvođače i njihove proizvode na jednomu mjestu.
– Na burzi mogu sudjelovati registrirani proizvođači, od onih najmanjih do najvećih, te legalni otkupljivači, a jedinstvena cijena članarine je 1000 kuna godišnje plus PDV, što pokriva osnovne troškove virtualne tržnice, s tim što će članovi imati i određene povlastice u poslovanju kao što su razni popusti u troškovima proizvodnje, berbe i sl.
Čak i oni proizvođači koji nisu informatički pismeni, moći će sudjelovati na burzi jer će dobiti svoj telefonski broj s lozinkom preko kojega će moći nuditi, odnosno prodavati, svoje proizvode.
Za one sumnjičave imamo i osnovnu uslugu da se bez ikakvih članarina njihove informacije mogu također pojaviti na burzi – kaže Dumančić, koji je i sam iznenađen i ohrabren velikim početnim zanimanjem za svoju virtualnu tržnicu.
Mišel Kalajžić
‘Imam viziju’
Ono što država godinama pokušava riješiti na poljoprivrednom tržištu i bezuspješno osnovati burze robe, Dumančić bi mogao uspjeti relativno skromnom investicijom, a prvi put hrvatski bi se poljoprivredni proizvodi mogli prodavati na potpuno legalan, a suvremen način. “Imam viziju, mlad sam i uvjeren u uspjeh svoje burze, za koju ne trebaju ni skladišta, ni prostor, ni zalihe, nego proizvodi u najkraćem roku mogu biti dostupni tržištu”, zaključuje Stjepan.