Zoran Maksan, inženjer elektrotehnike, ronilac, jedriličar, inovator, poznat po raznim inovacijama poput sklopivih peraja, magnetnog čekića ili podvodnih lampi, nedavno se bacio na novi projekt s kojim polako, ali sigurno kreće na svjetsko tržište. Maksan upravo ovih dana očekuje prvu isporuku magnetnih venecijanera, koji su se dijelom proizvodili u Hrvatskoj, a dijelom u Kini.
Radi se o žaluzinama, smještenim između dva izo-stakla, koje se magnetom pomiču prema gore, prema dolje i u dijagonalu. Ovo rješenje je estetski bolje od dosadašnjih jer nema konopaca i šipki za pomicanje, tehnički i financijski puno prihvatljivije, a ono što je možda najvažnije, nije ih potrebno čistiti.
– Jednom prilikom kada sam bio u bolnici, gledao sam čistačicu koja se izmučila dok je očistila žaluzine na jednom prozoru. Tada mi se upalila lampica i pomislio sam da mogu napraviti jednostavnije rješenje. Dobro je što nisam ništa znao ni o prozorima, ni o žaluzinama, a imam nekog tehničkog znanja i nekoliko puta u životu sam zabio brukvu. Tada sam se jednostavno počeo igrati. Tako su nastali magnetni venecijaneri, koji su pravi “proizvođač novca”, ali sretan sam što imaju i humanu namjenu. Ako će zbog ovog 10.000 žena (ili muškaraca) u svijetu manje čistiti, ja ću biti presretan, govori Maksan dodajući da treba raditi na način da nešto doprineseš svijetu i da i ti budeš zadovoljan.
Žaluzine između stakala s magnetom, kaže Maksan, nisu ništa novo, ali mehanizam koji je on izmislio, a čine ga zapravo samo četiri magnetene šipke i ručkica za linearno otvaranje i zatvaranje žaluzina, unosi pravu inovaciju.
Maksan je ovu inovaciju izmislio prije tri godine i predstavio je na brojnim sajmovima. Za to je dobio zlatne medalje u Bruxellesu, Ženevi i Bukureštu, a najviše mu imponira što je za cjelokupni dosadašnji rad nagrađen titulom viteza Svjetske udruge inovatora.
Njegov rad je, kaže, daleko više cijenjen u svijetu, nego u Hrvatskoj, a za magnetne venecijanere je tržište, vjeruje, puno veće od same Hrvatske.
– Mi smo takvi da više cijenimo i vjerujemo u nešto što je napravio neki zapadnjak, nego Hrvat, a došlo je vrijeme interneta kada se iz Zadra, ili Biograda može napraviti svjetski projekt. U Hrvatskoj nema organizirane podrške za ovakve projekte. Krovna Udruga inovatora, institucije i udruge koje se brinu za inovatore nisu nikakva podrška. Tamo ljudi dobivaju plaću da brinu za inovatore, a sami inovatori ne dobivaju plaću. To je kao da trener dobiva plaću, a recimo Kukoč ne, objašnjava Maksan, dodajući da su prave vrijednosti u krizi, da je važnija šminka i privid, nego prava kvaliteta, kako čovjeka, tako i stvari.
Maksan surađuje s Kinezima zato jer, kako kaže, ne samo da je jeftinija radna snaga, nego njihovo rastuće gospodarstvo puca na neke nove stvari i uspijeva ih realizirati.
– U svom poslu upoznajem različite, zanimljive ljude i s partnerima imam ljudski, prijateljski odnos, a ne strogo poslovni. Zapravo, rijetko tko može reći da radi ono što voli i još živi od toga, a ja već 20 godina živim isključivo od svojih inovacija, kaže Maksan.
Kako sada tržište sve više zahtijeva “zelena rješenja” koja su u skladu s ekologijom, Maksan se dosjetio žaluzina od pliseja u dvije boje, za ljeto i zimu.
– Ljeti bi prema suncu bila okrenuta bijela boja koja reflektira svjetlost, a zimi crna boja koja ga privlači. Tako se donekle regulira dotok topline kroz stakla i mogu se ostvariti uštede toplinske energije i do 30 posto, govori Maksan.
Magnetne venecijanere će Maksan distribuirati na razne načine i očekuje dobru zaradu, a kada sve to postavi na noge, vratit će se svojim starim ljubavima.
– Onda ću se opet, čisto iz ljubavi, igrati s novim i starim proizvodima, poput spravice za čitanje digitalnog teksta za slijepe osobe, zaključuje Maksan.