Zadarski inspektori dosad su utvrdili 14 povreda odredbi Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Hrvatskoj.
– Najveći broj povreda odnosio se na to da poslovni subjekt nije dvojno iskazao cijene, da poslovni subjekt nije istaknuo cijene na jasan, vidljiv, čitljiv i lako uočljiv način te na neisticanje fiksnog tečaja konverzije, otkrili su iz Državnog inspektorata na naš upit.
U akciju su uključene tržišna, turistička i inspekcija rada njihove Ispostave u Zadru. Od kada je zakon stupio na snagu, 5. rujna 2022. godine, te tri inspekcije obavile su ukupno 317 inspekcijskih nadzora koji su imali za cilj zaštitu potrošača i radnika te pravilno informiranje potrošača o cijenama proizvoda i usluga u kunama i eurima.
– Od ukupnog broja obavljenih nadzora tržišna i turistička inspekcija obavile su 253 inspekcijskih nadzora u kojima je nadzirano: je li poslovni subjekt na jasan, čitljiv, vidljiv i lako uočljiv način dvojno iskazao cijenu robe i usluge uz primjenu fiksnog tečaja konverzije i sukladno pravilima za preračunavanje i zaokruživanje, je li poslovni subjekt istaknuo fiksni tečaj konverzije na jasan, vidljiv i lako uočljiv način kao i je li poslovni subjekt pri ispostavljanju računa potrošaču dvojno iskazao ukupan iznos na računu uz prikaz fiksnog tečaja konverzije, istaknuli su iz DIRH-a.
Inspektori rada su pak u istom razdoblju provjeravali jesu li poslodavci zakinuli radnike.
– Nadzirali su obvezu dvojnog iskazivanja ukupnog iznosa isplaćenog radniku na račun na ispravi o isplati plaće, naknade plaće, otpremnine i drugih materijalnih prava koji se radniku isplaćuju na temelju propisa, kolektivnog ugovora, pravilnika o radu i ugovora o radu uz prikaz fiksnog tečaja konverzije. Obavljeno je 64 inspekcijska nadzora u kojima nije utvrđeno kršenje odredbi Zakona, rekli su nam u DIRH-u.
Očekuje se kako će nakon uvođenja eura imati još više posla, a s obzirom na brojne prigovore potrošača.
– S ciljem doprinosa procesu uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj nadzorne aktivnosti inspektora Državnog inspektorata, Ispostave u Zadru, nastavile su se i u 2023. godini, a utvrđivanje svih relevantnih činjenica je u tijeku, naveli su iz DIRH-a.
Na razini Hrvatske tržišna inspekcija utvrdila je 51 slučaj prodaje određenih prehrambenih proizvoda iznad najviše dopuštene majloprodajne cijene određene Vladinom odlukom. U akciji su pronašli skupo suncokretovo ulje, mlijeko, šećer, brašno, svinjski vrat s kostima i svježe pile.
– Zbog utvrđenih povreda trgovcima je zabranjena nepoštena odnosno zavaravajuća poslovna praksa te se poduzimaju propisane prekršajne mjere temeljem Zakona o zaštiti potrošača, naglasili su iz Državnog inspektorata.