Nevladine organizacije sve više pritišću nadležne institucije da riješe pitanje odgovornosti za ratne zločine počinjene na području Slavonije u čijem se kontekstu spominju imena zloglasnog Tomislava Merčepa, HDZ-ovog kameleona Vladimira Šeksa, te bivšeg ministra unutarnjih poslova Ivan Vekića.
Inicijativa mladih za ljudska prava danas je Državnom odvjetništvu Republike Hrvatske dostavila šest transkripata izjava članova obitelji osoba uhićenih, ubijenih i nestalih s područja Vukovara 1991.
Prema izjavama njihovih sugovornika, priopćili su iz Inicijative, ovi su zločini počinjeni u razdoblju od lipnja do kolovoza 1991., a prema saznanjima nekih od njih, počinili su ih pripadnici Zbora narodne garde (ZNG) i Sekretarijata za narodnu obranu u Vukovaru.
“Šeks i Vekić nisu sprječavali zločine”
“Inicijativa traži da DORH ovu dokumentaciju iskoristi u istrazi i prilikom oblikovanja optužnice protiv Tomislava Merčepa, ali i drugih osoba koje su sudjelovale u zločinima počinjenima nad civilnim stanovništvom srpske narodnosti u Vukovaru 1991. godine. Iz optužnice protiv Merčepa ne smije izostati njegovo djelovanje u Vukovaru, prije osnivanja pričuvne jedinice MUP-a koja je djelovala pod njegovim zapovjedništvom od rujna 1991. godine”, stoji u priopćenju ove inicijative.
Istraga Inicijative, napominje se, ukazuje na to da je u Vukovaru u ovom periodu provođen teror nad građanima srpske nacionalnosti.
“U transkriptima postoje i navodi o tome da su neke osobe iz vojnog i političkog vrha iz tog vremena, a od kojih neke i danas obnašaju visoke državne dužnosti, imale saznanja o zločinima i rezolutno odbijali djelovati na njihovom sprečavanju i sankcioniranju iako su za to imali mogućnost i obvezu. Ovo se u prvom redu odnosi na tadašnjeg ministra unutarnjih poslova, Ivana Vekića te tadašnjeg predsjednika Kriznog stožera za Slavoniju i Baranju, Vladimira Šeksa”, ističe se u priopćenju u kojem se izražava nada da će DORH detaljno obraditi ove i druge slučajeve i omogućiti adekvatno procesuiranje za zločine.
Pritisak na Merčepa i Šeksa
Podsjetimo i na to kako su prije nešto više od mjesec dana iz Amnesty Internationala poimence prozvali one koji bi, smatraju, trebali odgovarati zbog ratni strahota. Tri imena posebno su se isticala: Vladimir Šeks, Davor Domazet Lošo i Tomislav Merčep.
Za Šeksa su tako naveli da je u ratnim godinama, zajedno s Branimirom Glavašem, bio gospodar života i smrti u Slavoniji. Amnesty International podsjetio je da su i iskazi nekih svjedoka na suđenju Glavašu inkriminirali Šeksa, ali po tom pitanju nikad nije ništa poduzeto. Za Domazeta Lošu, kazali su iz Amnesty Internationala, postoje čvrste indicije da je odgovoran za ratne zločine u akciji Medački džep. Što se tiče zloglasnog Merčepa, Amnesty International podsjetio je kako postoje nebrojeni iskazi o zločinima koje su činili ljudi pod njegovim zapovjedništvom.