Vojni sud u Beogradu 1992. godine optužio je Vladimira Šeksa za, kako stoji u optužnici, kazneno djelo genocida i oružane pobune. Nakon 18 godina Inicijativa mladih za ljudska prava i Amnesty international pozivaju hrvatske pravosudne organe da istraže Šeksovu odgovornost o odgovornosti za ratne zločine u istočnoj Slavoniji.
Amnesty traži da se rasvijetli Šeksova odgovornost za ratne zločine u istočnoj Slavoniji, s obzirom na tvrdnje nekih svjedoka u procesu Branimiru Glavašu i ostalima, prema kojima je upravo on kao šef Kriznog stožera za istočnu Slavoniju uz Glavaša bio formalni i stvarni gospodar zbivanja na tom prostoru ratne 1991.
Potpredsjednik Sabora zbog tih je optužbi danas samoinicijativno dao iskaz Državnom odvjetništvu. Šeks oštro demantira bilo kakvu svoju povezanost sa zločinima, ističe da 91. nije bio u poziciji zapovijedanja u Osijeku te da nema nikakvih osnova ni dokaza za pokretanje istrage.
Vladimir Šeks u Dnevniku 3 je rekao da on nije ratni zločinac, te da nije bio vojni zapovjednik u kriznome štabu.
Ja nisam bio zapovjednik u kriznom štabu, vojni zapovjednik je bila sasvim druga osoba, rekao nam je Šeks koji dodaje da uopće nije bio u liniji zapovijedanja, ni u jednom trenutku i to je, kaže, ključna neistina.
Druga nevladina udruga koja traži Šeksovu odgovornost tvrdi da je Vladimir Šeks odbio pomoći Radojki Mrkić iz Vukovara koja se kod njega interesirala za sudbinu svog supruga. Zapravo gospodin Šeks je prema izjavi te osobe izgubio interes kad je čuo da je riječ o srpskoj žrtvi i poklopio slušalicu, rekao je Mario Mažić iz Inicijative mladih za ljudska prava. Šeks tvrdi da je to potpuna neistina i laž.
U Ministarstvu pravosuđa zasad su suzdržani. Svatko može protiv svakoga pokrenuti inicijativu i predati dokaze, državno tijelo će ih izanalizirati i vidjeti ima li tu dovoljno dokaza, istaknuo je ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković.
Šeks je istaknuo da je izvještaj AI o procesuiranju ratnih zločina u Hrvatskoj napravljen krajnje neprofesionalno, protivno pravilima te organizacije. Izvještaj nije sastavljen u suradnji s mjerodavnim institucijama u Hrvatskoj, a sastavljen je zanemarivanjem pravila i statuta AI gdje u članku 3. stoji da AI nepristrano istražuje činjenice u pojedinim slučajevima zloporabe ljudskih prava. Cijelo izvješće je potpuno pristrano i neobjektivno, a posebno u dijelu koji se odnosi na procesuiranje u pogledu mene, naglašava Šeks.
Šeks očekuje od Državnog odvjetništva da se očituje o svemu.