Vladina namjera da javnu ustanovu Hrvatske vode preustroji u trgovačko društvo, čime bi se otvorila i pravna mogućnost za privatizaciju, izaziva žestok otpor dijela društva. Nakon Crkve i dijela oporbenih stranaka, na štetnost Vladina plana danas su upozorili i stručnjaci Hrvatskih voda.
Hrvatske zalihe vode treće su po veličini u Europi, a kvaliteta naših izvora na tržištu sve je traženija. Kad pustimo vodu iz slavine, 1000 pitkih litara u Hrvatskoj plaćamo 20-ak kuna. U trgovini za taj novac možemo kupiti samo 4 bočice. Samo prepakiravanjem može se zaraditi pravo bogatstvo.
Našim vodenim bogatstvom upravlja javna ustanova Hrvatske vode. Vlada je želi pretvoriti u trgovačko društvo. Prema mišljenju dr. sc. Siniše Širca, zamjenika direktora Voda, to je loše i sve bi mogli platiti građani. Upozorava – trgovačka društva na svoje naknade moraju naplatiti PDV.
Dok je god ovaj sustav kakav jest, ne vidim razlog da bi se povećavala cijena u smislu naknada, naravno da ako se promijeni sustav, to će u bliskoj budućnosti značiti povećanje troškova krajnjim korisnicima, a to smo svi mi kao građani, kazao je Širac.
Ministar vodnog gospodarstva Božidar Pankretić tvrdi suprotno – ističe da se samo žele osnažiti Hrvatske vode i to na preporuku Državnog odvjetništva i struke. Podsjetio je da je Vlada dala jamstvo od 1,35 millijarde kuna te da bi trebalo doći do pretvorbe.
No postavlja se pitanje je li na taj način otvorena i jednostavna pravna mogućnost i za drukčiju pretvorbu – privatizaciju. Darinko Kosor, predsjednik HSLS-a, smatra da je riječ o početku privatizacije zadnjeg dobra Republike Hrvatske. Smatra da se igrokazima u Saboru očito želi skrenuti pozornost javnosti s najvažnijih tema.
U Europskoj uniji jedino Latvija vodama upravlja putem trgovačkoga društva. Ako joj se Hrvatska pridruži, dio javnosti poučen Inom i HT-om, strahuje da će nam država uskoro izgledati kao nasukani brod. Što će nam onda ostati?