Proljeće je vrijeme kada se mnogi odlučuju provesti slobodno vrijeme u prirodi.
Jedna od atrakcija Velebita, samo tridesetak kilometara vožnje od Zadra, su mirila.
Mirila čuvaju uspomenu na pokojnike, preminule na planinskim obroncima. Tijelo pokojnika nosilo se do groblja po vrlo kamenitom terenu, a odmoriti se nije bilo dopušteno. To se moglo samo na jednom mjestu, mjestu gdje se pokojnik posljednji puta pozdravio sa Suncem.
U velebitskom i podvelebitskom kraju mirila su poštovana više od groblja. Vjerovalo se da duše pokojnika ostaju upravo na tom mjestu, gdje je postavljen kameni „spomenik”, dok je tijelo pokojnika počivalo na groblju.
Mirilo ili mjera pokojnika označena je uzglavnim i podnožnim kamenom, te popločenjima između njih. Na uzglavnom kamenu najčešće je bio križ i solarni krug.
– Zahtjevno je bilo nositi pokojnika po surovom velebitskom terenu, priča Šime Gazić, koji je i sam sudjelovao u izradi mirila davne 1971. godine.
Šime Gazić pokrenuo je proceduru zaštite mirila, što mu je uspjelo.
Rješenjem Ministarstva kulture od 27. prosinca 2007. posmrtni običaji vezani uz mirila imaju svojstvo nematerijalnog kulturnog dobra u smislu Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara.
U Turističkoj zajednici Starigrada kažu kako sve više dobivaju upite za mirila.
– Uredili smo dvije poučne staze jednu u zaleđu Starigrada i drugu na području Ljubotića, koje su označene i opremljene panoima uz svaki lokalitet. Posjetiteljima donose priču dok šetaju od jednog do drugog lokaliteta kroz prekrasnu prirodu. Posjetitelji tako upoznaju i cijelu priču o ovom običaju. Reakcije su jako pozitivne, kaže direktorica turističke zajednice općine Starigrad Marijana Marasović.