Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu 17. ožujka 2011. godine dostavilo je na adresu Vesne Balenović dopis, kojim priznaje da su provedenim izvidima potvrđeni navodi kaznene prijave o postojanju kriminala u INI, zbog čega je nastupila višemilijunska šteta za društvo INA d.d.
Hoće li to priznanje Državnog odvjetništva ostati jedina satisfakcija Vesni Balenović, preostaje vidjeti. Naime, već 25. ožujka Balenović je podnijela Općinskom građanskom sudu u Zagrebu zahtjev za ponavljanje radnog spora, kako bi ga Sud proglasio ništavnim. S novim saznanjima osobno upoznala je i ministra pravosuđa Dražena Bošnjakovića.
Na žalost, već dan nakon tog sastanka, 15. travnja sutkinja Marina Braje Meznarić odbila je zahtijev Vesne Balenović, tvrdeći da su dokazi o kriminalu u INI, Sudu predočeni prekasno, te da je nastupila zastara, budući je prošlo pet godina od 2003. godine, kada je presuda o otkazu postala pravomoćna.
„Stječem dojam da se netko u hrvatskom pravosuđu doslovno poigrava sa mnom. Znamo da građani godinama čekaju sudska rješenja, a moj predmet je riješen i odbačen ekspresno, gotovo u dva tjedna od podnošenja. Čini se da nekom jako moćnom, tko može utjecati na brzinu rada sudova, nikako ne odgovara moj povratak u INU.”
Zanimljivo, da je na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu predmet na rad dobila Marina Braje Meznarić, ista sutkinja koja je u prvostupanjskom postupku potvrdila zakonitost otkaza. „Tada je ustvrdila da je moj otkaz opravdan, jer sam se bez obzira na točnost iznijetih podataka, krajnje negativno izražavala o poslodavcu, a sada kaže da sam dopis iz Državnog odvjetništva koji dokazuje kriminal, donijela prekasno!?”
U RH imamo doista apsurdnu situaciju, da se poštene ljude godinama progoni, a kriminalce nagrađuje višemilijunskim otpremninama i još boljim postavljenjima. To kod poštenih građana izaziva veliku pravnu nesigurnost.
Hoće li Nadzorni odbor i Uprava INE uvažiti stav Državnog odvjetništva i poslovnu etiku ili će nastaviti tražiti „dlaku u jajetu” kako bi izbjegli povratak Balenović u INU, preostaje nam vidjeti. „Za kriminalce se uvijek nađe dobro rješenje, a da bi se našlo za zviždača, čini se kao da bi trebalo napisati novi Ustav.”
Ukoliko se uskoro ne nađe rješenje za moj povratak i obeštećenje, morat ću povući poteze koje najmanje želim.
Protiv svih sudaca Općinskog, Županijskog, Vrhovnog i Ustavnog suda, koji su u ovom predmetu sramotili svoju profesiju, nepravedno sudili i stavili se u zaštitu kriminala, podnijet ću prijavu za udruživanje u zločinačku skupinu, a RH ću tužiti zbog zaštite organiziranog kriminala i mog progona.
O razini pravne sigurnosti koju hrvatsko pravosuđe pruža građanima, obavijestit ću europarlamentarce, a prvenstveno europsku povjerenicu za pravosuđe gđu. Vivian Reding, već slijedeći tjedan, kada u isto vrijeme naš ministar bude donosio u Bruxellesu novi paket dokaza o napretku u funkcioniranju našeg pravosudnog sustava.
Kompletna hrvatska javnost pozorno prati ovaj slučaj, te se i dalje očekuje pozitivan i pravedan rasplet. Negativno rješenje sa sigurnošću, loše bi se odrazilo na ugled RH pred zatvaranje 23. poglavlja.