CNN-ov magazine Fortune dobio je potvrdu informacije o Microsoftovoj kupnji Skypea, a nedugo nakon toga Microsoft je i službeno priopćio da je postignut dogovor između dvije firme. Vrijednost transakcije je vrtoglavih 8,5 milijarda dolara.
Da su transakciju odobrile uprave Microsofta i Skypea potvrdio je direktor Microsofta Steve Ballmer. “Sykpe pruža fenomenalnu uslugu koju obožavaju milijuni korisnika diljem svijeta. Zajedno ćemo stvoriti budućnost komunikacije u realnom vremenu kako bi ljudi još lakše ostali povezani sa svojim obiteljima, prijateljima, klijentima i kolegama bilo gdje u svijetu”, kaže Ballmer.
Skype će postati nova poslovna divizija unutar Microsofta, a direktor Skypea Tony Bates postat će predsjednik tog odjela i direktno će odgovarati šefu Microsofta Ballmeru. “Microsoft i Skype dijele viziju softverske inovacije i proizvoda koje ćemo pružiti našim korisnicima. Zajedno ćemo ubrzati planove Skypea da proširi svoju globalnu zajednicu i uvede nove načine komunikacije i suradnje”, kaže Bates.
Ballmer je pohvalio svog novog kolegu, kazavši kako Bates ima sjajne rezultate kao vođa, te će kao takav učvrstiti tim Microsoftovih menadžera. “Veselime se što će talentirana Skypeova ekipa svoje ideje i iskustvo donijeti u Microsoft”, kazao je Ballmer.
Skype poslovao s gubitkom
Neimenovani izvor, upućen u situaciju, kazao je ranije kako je Microsoft blizu toga da postigne dogovor o kupnji Skype Technologiesa za otprilike 8,5 milijardi dolara, uključujući i Skypeov dug, naglašavajući rastuću ambiciju ovog tehnološkog diva da “začepi rupu” u svojoj ponudi mobilnih telekomunikacija, javlja Reuters.
Kupovina Skypea, koji posluje s gubitkom, neće odmah imati značajan utjecaj na Microsoftove financije, ali je očiglednom učinila njihovu namjeru da se natječu sa svojim suparnicima Appleom i Googleom.
S obzirom na to da pregovori nisu javni, i Microsoft i Skype su se suzdržavali od komentara. Microsoft ulaže sve više energije i sredstava u područja mobilne komunikacije i interneta, jer važnost stolnih računala, na kojima se zasnivaju Windowsi i Office, sve više dolazi u pitanje.
Microsoftova borba s rastućim rivalima
Radi se o najvećoj kupovina Microsofta u 36-godišnjoj povijesti ove informatičke tvrtke. Iako je u zadnjih osam godina udvostručio prodaju i profit, Microsoftove dionice ipak stagniraju, što je zabrinulo investitore koji sumnjaju u njegovu sposobnost da se natječe s novim konkurentima poput Googlea, koji se lakše prilagođavaju novim informatičkim trendovima.
Iako Microsoft ima opciju video chata kao funkciju na svom Windows Live Messengeru, on nije dostupan na mobitelima. S druge strane, Skype kao aplikacija može biti korišten na iPhone-u, Blackberryu i Androidu, ali ne i na Microsoftovim telefonima. Opcija videopoziva veliki je hit među Appleovim i Googleovim korisnicima, stoga Microsoft kupovinu Skypea vidi kao logičan način da se prilagodi novim potrebama telekomunikacijskih korisnika.
Druga dva izvora već su prethodno rekla za Reuters da su i Facebook i Google još ranije razmišljali o povezivanju sa Skypeom. Navodno je, u doba tih pregovora, Google procijenio Skype na vrijednost između 3 i 4 milijarde dolara, što je puno manje od cijene koju je ponudio Microsoft.