U Strukovnoj školi ‘Vice Vlatkovića’ u Zadru započeo je program osposobljavanja odraslih za zvanje monter solarnih toplinskih sustava, prvo stručno usavršavanje ovakve vrste u Hrvatskoj.
Izobrazba se provodi u sklopu projekta Solarni edukacijski centar Zadarske županije, kojeg zajednički financiraju Zadarska županija i UNDP (Program Ujedinjenih naroda za razvoj), uz financijsku podršku nizozemske vlade. Ukupna vrijednost projekta je 360.000 kuna. Za ovu godinu planirana su četiri tečaja osposobljavanja odraslih, tri za montere solarnih toplinskih sustava te jedan za montere solarnih fotonaponskih sustava, na kojima će se educirati ukupno 80 polaznika.
U sklopu projekta osmišljeni su i novi izborni predmeti za obrazovanje srednjoškolskih učenika za montere obnovljivih izvora energije. Prva generacija učenika u Strukovnoj školi „Vice Vlatković” po prvi puta u Hrvatskoj steći će ova znanja najesen. Osim edukacijske namjene, uloga Centra je i postati mjesto gdje će se građani moći informirati o prednostima solarnih sustava, njihovim cijenama i različitim tehnologijama dostupnima na našem tržištu, kao i postojećim poticajima za njihovu instalaciju. Informativni dio Centra počinje s radom početkom jeseni 2011., a provodi se u suradnji sa UNDP-ovim Projektom poticanja energetske efikasnosti u Hrvatskoj.
„Upravo okretanje prema novim tehnologijama i edukacija za zanimanja budućnosti su ključni za otvaranje novih radnih mjesta. Istovremeno se radi o „zelenim” radnim mjestima, koja pozitivno utječu na okoliš. Nadam se i da će ovi polaznici koji će biti po prvi puta obrazovani u Hrvatskoj za montere solarnih sustava imati pune ruke posla s instaliranjem obnovljivih izvora energije. Time se smanjuje potreba za nečistim tehnologijama, što će doprinijeti smanjenju utjecaja na klimatske promjene, pogotovo kod nas u Dalmaciji, koja obiluje besplatnom sunčevom energijom.” – naglasila je Ivana Laginja, voditeljica područnog ureda UNDP-a u Zadru.
Tihomir Tomčić, ravnatelj Strukovne škole „Vice Vlatkovića” smatra da je ovaj program osposobljavanja važan iskorak u smjeru povećanja korištenja obnovljivih izvora energije, promocije zaštite okoliša te usklađivanja obrazovnog sustava s potrebama tržišta rada. „Realizacijom ovog modernog programa i korištenjem suvremene tehnologije polaznici će steći sve kompetencije potrebne za samostalno postavljanje solarnih toplinskih sustava. Osim toga, zasigurno ćemo potaći potrebu i interes javnosti za veće korištenje energije sunca koja nam je na dohvat ruke i imamo je u izobilju, kao i za zaštitu okoliša. Vjerujem da je to definitivno naš put u energetsku sigurnost, neovisnost i budućnost” – istaknuo je Tomčić.
Program izobrazbe montera, koji je danas započeo u Zadru, upisuje se u radnu knjižicu, a sastoji se od 136 sati nastave, od čeka 68 sati stručno-teorijske i 68 sati praktične nastave. Polaznici, njih 20, dolaze s područja cijele Zadarske županije. Sudionici edukacijskog programa na kraju izobrazbe i praktičnog dijela nastave pristupaju završnom ispitu, a uspješnim kandidatima novostečeno zvanje upisuje se u radnu knjižicu te će biti certificirani kao monteri solarnih toplinskih sustava. Svi polaznici su nezaposleni, prijavljeni na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje.
„Hrvatski zavod za zapošljavanje, Područna služba Zadar, u suradnji s UNDP-om i industrijsko-obrtničkom školom „Vice Vlatkovića” iz Zadra provodi program osposobljavanja za montere solarnih toplinskih sustava za 20 nezaposlenih osoba iz evidencije HZZ-a PS Zadar. Nezaposlene osobe su odabrane na prijedlog savjetnika, a na temelju utvrđenih psiho-fizičkih sposobnosti. Troškove obrazovanja snosi UNDP, a Hrvatski zavod za zapošljavanje snosi troškove novčane pomoći i troškova prijevoza nezaposlenih osoba, polaznika osposobljavanja za montera solarnih toplinskih sustava” – izjavila je Sandra Vukić, rukovoditeljica službe posredovanja pri zapošljavanju iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
Ova edukacija podudarna je s aktivnostima koje se u Zadarskoj županiji, kao i u cijeloj Hrvatskoj, provode kroz projekt Sustavno gospodarenje energijom u gradovima i županijama u Republici Hrvatskoj (SGE) kojeg UNDP provodi u suradnji s Ministarstvom gospodarstva, rada i poduzetništva te uz potporu Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.