Projekt Dolazak u baštinu bavi se tematiziranjem nasljeđa prvog hrvatskog romana Planine u kontekstu postmoderne umjetničke teorije i prakse.
U organizaciji Sveučilišta u Zadru, Odjela za izobrazbu učitelja i odgojitelja danas počinje peti po redu projekt pod nazivom Tertium organum koji će se odvijati do 6. lipnja
U 19 sati sudionici stižu u Zadar i obići će lokacije izložbe, dok će u ponedjeljak upoznati se s Nacionalnim parkom Paklenica na izeltu koji je svake godine uvertira projekta.
Tema pete radionice projekta jest odnos između umjetnosti i prostora. Termin ruskoga filozofa Pjotra Damjanoviča Ouspenskog odnosi se na mogućnost spoznaje četvrte dimenzije putem svijesti. Ona postaje ljudsko treće oruđe, nakon onog tjelesnog i mehaničkog. U današnje virtualno doba svijest je ta koja često izlazi onkraj realnosti vremena i prostora.
Krajobraz u hrvatskoj povijesti umjetnosti zauzima značajno mjesto. Razlog tome jest posebnost pejzaža kako onog u Istri, tako i u Dalmaciji, u njezinom zaleđu i na otocima. Od Tomislava Krizmana i Otona Glihe do Zlatana Vehabovića i Josipa Tirića hrvatski su se umjetnici referirali na krajobraz, a samim time i prostor. Većina stranih umjetnika koji dolaze u Hrvatsku, također polaze od iste pretpostavke. Olafur Eliasson je svoj venecijanski paviljon potpuno prilagodio svjetlu sunca na otoku Lopudu kad je bio prenesen u mediteransko okružje. Projekt Tertium organum polazi od modela po kojemu se umjetnici pozivaju na pojam prostora kao metafizičke kategorije.
U projektu će se preispitivati odnos prema krajobrazu, kako onom arhetipskom, velebitskom iz kojeg izlazi Zoranićev svijet, tako i prema onom urbanom u Zadru i Ninu. Nastojat će se kroz polemički diskurs govoriti o odnosu spram povijesnog nasljeđa, urbanih cjelina u Zadru i okolici, ali i o devastaciji tog istog prostora putem nagrđujuće korporativne i apartmanske arhitekture.
U sklopu projekta posebnu cjelinu činit će selekcija suvremenog hrvatskog slikarstva. U izboru Željka Marcijuša (Moderna galerija) jest umjetnik Tomislav Buntak. Marta Kiš predstavit će mlađe autore Josipa Tirića, Sebastijana Dračića i Pavla Pavlovića. Yulia Usova napravit će presjek suvremene ukrajinske scene. Po izboru litvanskih kustosa predstavit će se umjetnici Agne Jonkute i Zilvinas Landzbergas, a posebni gosti bit će umjetnici Coed Hills rural art space-a iz Walesa, Timothy Halewood i Clay Rawley. Coed Hills jedan je od primjera ostvarene utopije kao prostora slobode za umjetnike, ekologe i poljoprivrednike. U projektu Storytelling 2011. predstavit će se njemački umjetnik Stefan Rinck koji će pokušati dati materijalni oblik duhovima koji nastanjuju grad.
Umjetnička djela nastala na radionici bit će izložena u crkvi sv. Donata i crkvi sv. Petra i Andrije Starog. U okviru projekta će se, uz glavni program, održati i niz popratnih događanja, uglavnom predavanja i urbanih intervencija.