U buri koja je nastala nakon prekinute splitske gay parade, Zagreb se priprema za svoju u subotu. Organizatori su za danas u 15 sati najavili konferenciju za novinare na kojoj će predstaviti jubilarnu 10. Povorku ponosa. Prije toga, članice i članovi Zagreb Pridea u Uredu Predsjednika RH razgovarat će s predsjednikom Ivom Josipovićem o subotnjim zbivanjima u Splitu te reakcijama domaće politike na, kako ističu, provalu fašističkog nasilja.
Inače, od jučer se na Trgu bana Jelačića vijore tri zastave duginih boja, međunarodnog simbola LGBT i Pride pokreta i jedna zastava Zagreb Pride (ružičasta s crnom zvijezdom, simbolom queer-feminizma). Isticanje tih zastava, sada već tradicionalno petu godinu za redom, važno je za hrvatsku LGBTIQ zajednicu jer zastavama simbolički poručujemo da smo ovdje, da nas ima svugdje, da imamo pravo na javnost, na javno iskazivanje naših seksualnih i rodnih identiteta, da je Zagreb naš grad, Hrvatska naša zemlja, i da u njima živimo i želimo živjeti slobodni od nasilja i diskriminacije, ističe se u priopćenju koje su organizatori Zagreb Pridea jučer poslali medijima.
Policija je jučer ponovila da je poduzela sve što je u njezinoj moći kako bi gay parada u Splitu završila bez posljedica, a glasnogovornik MUP-a Kurnoslav Borovec rekao je kako ministar Tomislav Karamarko ne namjerava dati ostavku. Policija i ministar Karamarko osuđuju svaki oblik nasilja, mržnje i nesnošljivosti, istaknuo je Borovec dodavši kako u MUP-u smatraju da zahtjevi za ostavkom ministra Karamarka nisu rezultat događaja na Paradi ponosa, nego su politički motivirani.
Zbog subotnjih događaja u Splitu nizozemska veleposlanica u našoj zemlji Stella Ronner-Grubačić zatražit će od svoje zemlje preporuku za nadzor nad Hrvatskom i to sve do ulaska u Europsku uniju. Nerede u Splitu nazvala je kršenjem temeljnih ljudskih prava.
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Gordana Lukač-Koritnik, upozorava da je u splitskom slučaju zapravo riječ o nepoštovanju zakona i Ustava. Ističe kako posebno zabrinjavaju stajališta javnih osoba koje krivnju prebacuju na žrtve. Dodaje da je to prokušana taktika da se žrtve spriječi u ostvarivanju ustavom zajamčenih prava. Očekujem jasno i argumentirano stajalište policije o događajima u Splitu u nadi da se neće koristiti istom retorikom, poručila je Lukač-Koritnik.
A Državno odvjetništvo nakon razmatranja cijeloga slučaja smatra kako postoje osnovane sumnje da su pojedine osobe nanošenjem ozljeda i vrijeđanjem sudionika povorke počinile kaznena djela. Zato je splitsko Općinsko državno odvjetništvo poslalo zahtjev splitsko-dalmatinskoj Policijskoj upravi za provedbu kriminalističkoga istraživanja zbog nasilja prema sudionicima Gay parade.