Uz obalu Pakoštana uspješno su završena dvotjedna podvodna arheološka istraživanja rimske luke započeta prije nekoliko godina, a u njezinim debelim kulturnim slojevima, koji leže na dubini od oko dva metra, otkriveni su brojni i raznovrsni artefakti iz prva dva stoljeća Rimskoga Carstva.
Najviše je različitih amfora i luksuzne keramike bogato ukrašene figuralnim prikazima. Otkrivena je i jedna gotovo u cijelosti sačuvana staklena čaša stara oko dva tisućljeća.
– No, to nije sve. U ovogodišnjoj istraživačkoj kampanji skupina podvodnih arheologa ušla je u trag prapovijesnom naselju čiji ostaci leže na dubini između četiri i šest metara.
Artefakti govore o tome da je vjerojatno riječ o lokalitetu iz neolitika, a nalazišta iz tog razdoblja vrlo su rijetka u podmorju hrvatskoga dijela Jadrana. Jedno takvo registrirano je nedavno uz istarsku obalu, a upravo otkriveno prapovijesno nalazište uz Pakoštane prvo je iz dalmatinskog podmorja – kaže Mato Ilkić, zadarski arheolog koji je sudjelovao u ovom istraživanju koje je realizirano zahvaljujući izvrsnoj suradnji djelatnika hrvatskih i inozemnih institucija, i to zadarskog Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju, Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, agencije Han-Vrana i instituta Römisch-Germanische Kommission iz Njemačke.
Paralelno s ovim istraživanjima uspješno je provedena i obuka sedam mladih podvodnih arheologa iz različitih zemalja jugoistočne Europe, i to prema programu UNESCO-a.
Istraživanja su provedena zahvaljujući novcu Turističke zajednice Općine Pakoštana. Voditelj je bio mr. sc. Luka Bekić, a u kampanji su sudjelovali prof. dr. sc. Zdenko Brusić, doc. dr. sc. Mato Ilkić, Mate Parica, Marko Meštrov, Mladen Pešić, Roman Scholz, Nenad Starčić i Borna Krstulović.