Danas će na naš planet pasti dijelovi divovskog satelita teškog 5,7 tona kojem su otkazale funkcije. Stručnjaci su izračunali da je vjerojatnost od 1 prema 3,200 da krhotine satelita pogode nekog od 7 milijardi stanovnika Zemlje.
Astronom Ante Radonić iz zagrebačkog Tehničkog muzeja tvrdi: dijelovi satelita neće pasti na naše prostore. Moguće je da padne na području Pacifika, u jednom dijelu Afrike, ali i u jednom dijelu Europe. Sve ovisi o tome kada će točno pasti, kasno poslijepodne ili kasno navečer. Prema posljednjim procjenama past će navečer, ali putanja je takva da ne može proći iznad naših krajeva, rekao je Radonić za Hrvatski radio. Dijelovi mogu pasti na području dugačkom preko 11 tisuća kilometara. To je najpreciznija procjena. Same krhotine će se raspršiti na prostoru dugačkom oko 800 kilometara, istaknuo je hrvatski astronom.
NASA očekuje da će najmanje 26 velikih komada satelita preživjeti visoke temperature pri ulasku u atmosferu i stići do površine Zemlje. Dijelovi od titana i spremnici goriva mogli bi biti među tim krhotinama, no satelit UARS ne nosi toksična goriva. Krhotine bi mogle pasti bilo gdje između 57 stupnja sjeverne geografske širine i 57 stupnja južne geografske širine. U tom se prostoru nalazi najveći dio naseljenih područja na planetu. Stručnjaci kažu da će precizniju prognozu o mjestu pada dijelova satelita moći dati u najboljem slučaju 4-6 sati prije ulaska u zemljinu atmosferu. Glasnogovornik Ruske svemirske agencije u izjavi za Itar Tass ustvrdio je kako će satelit najvjerojatnije pasti u Indijski ocean. Svoje tvrdnje temelji na podacima ruskih znanstvenika.
Disfunkcionalni satelit za istraživanje gornje atmosfere – UARS, lansiran je 1991., a isključen 2005. nakon završetka misije. Satelit, vrijedan 750 milijuna dolara, na svojoj je misiji mjerio koncentracije ozona i drugih kemijskih spojeva koji se nalaze u Zemljinu ozonskom omotaču, kako bi se bolje razumjelo kako gornja atmosfera utječe na naš planet. Bilježio je i brzinu vjetra, temperature u stratosferi te energiju koju Zemlja prima od Sunca.