Danas se u svijetu obilježava Dan mentalnog zdravlja. Teret duševnih bolesti i zdravstveni problemi na tom polju u europskoj regiji pogađaju jednu od četiri osobe u nekom životnom razdoblju, a devet od deset zemalja s najvećom stopom suicida u svijetu, upravo su među zemljama Europe. Svjetska zdravstvena organizacija navodi da svake godine milijun ljudi umire u svijetu zbog suicida, tj. godišnja stopa mortaliteta od suicida je 16 na 100.000 osoba. Realno je da se svakih 40 sekundi dogodi jedno samoubojstvo. Samoubojstva čine više od polovine nasilnih smrti u svijetu.
U razvijenim zemljama smrt zbog suicida je na drugom ili trećem mjestu uzroka smrti kod adolescenata i mlađih odraslih osoba (dob od 15 do 34 godine) te na 13. mjestu uzroka smrti kod osoba svih dobi.
U Zadru je mentalno zdravlje pridruženo kao treća djelatnost službi Zavoda za javno zdravstvo čije puno ime danas glasi – Služba za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti i mentalno zdravlje.
O aktivnostima ove relativno mlade djelatnosti u Zadru razgovarali smo s dr. Marijom Pupić-Bakrač, voditeljicom Službe za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti i mentalno zdravlje.
– Mentalno zdravlje i ovisničko ponašanje su povezani tako da smo tri djelatnosti – mentalno zdravlje, prevenciju i izvanbolničko liječenje, povezali u jednu službu u kojoj trenutačno imamo tri liječnička tima. Potreba za uvođenjem djelatnosti mentalnog zdravlja nametnula se zbog činjenice što je u ukupnom broju stanovnika sve veći udio psihički oboljelih osoba. Procjenjuje se, naime, da će samo depresija u ukupnoj populaciji do 2020. godine biti drugi vodeći uzrok globalnog opterećenja bolestima, odmah nakon ishemične bolesti srca. Rano otkrivanje i prevencija mentalnih bolesti ključ je rješenja tog problema, tako da i naša služba glavninu svojih nastojanja usmjerava upravo u tom pravcu, govori dr. Pupić-Bakrač.
Ona ističe da su stručnjaci Službe za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti i mentalno zdravlje na raspolaganju svima kojima je pomoć potrebna. Sasvim jednostavno, bez liječničke uputnice i bez najave svi koji imaju ili sumnjaju da imaju psihičke smetnje, oboljeli od PTSP-a i članovi njihovih obitelji, osobe koje imaju problema zbog konzumacije alkohola i članovi njihovih obitelji, oni koji imaju probleme u odgoju djece, osobe koje pokazuju depresivno raspoloženje, pogotovo ako traje duže vrijeme i druge slične nevolje, mogu doći u prostore Službe na Ravnicama.
– Savjetovanje roditelja od presudne je važnosti kada je riječ o očuvanju i promicanju mentalnog zdravlja djece. Jedna od naših aktivnosti je i unapređivanje roditeljskih vještina u interakciji s djecom. Naime, da bi se moglo pomoći djetetu potrebno je savjetovati i osnažiti roditelje. Tako su naši stručnjaci tijekom prošle školske sudjelovali na brojnim roditeljskim sastancima, bilo sami ili u suradnji s djelatnicima Obiteljskog centra Zadarske županije. Posebno bih istaknula OŠ Petra Preradovića koje se osobito zalaže. U školama smo držali predavanja roditeljima, ali i nastavnicima. S tim ćemo aktivnostima nastaviti i ove godine i već sada mogu reći da će se ta aktivnost povećati, govori naša sugovornica.