Kukuriku Vlada neće u ovoj godini uvesti porez na imovinu hrvatskih građana, ali će zato državljani Italije koji posjeduju nekretnine u Hrvatskoj porez za njih plaćati talijanskoj državi.
Berlusconijev nasljednik Mario Monti, u sklopu strogih mjera punjenja proračuna, nametnuo je Talijanima novi godišnji porez u visini od 0,76 posto vrijednosti nekretnina koje posjeduju u inozemstvu. Tako će Walter Matulich, Talijan iz Brescie, rodom Dalmatinac, već za prošlu 2011. godinu platiti “Montijev porez” na kuću koju posjeduje u Zadru.
Iako u njoj boravi samo tri-četiri mjeseca godišnje i plaća za nju komunalnu naknadu, čistoću i sve ostale troškove predviđene hrvatskim propisima, ona će ga od sada godišnje stajati 0,76 posto vrijednosti nekretnine. Tu vrijednost, kaže Matulich, talijanskim poreznicima treba dokazati kupoprodajnim ugovorom ili, ako je riječ o nasljedstvu, kao u njegovu slučaju, procjenom ovlaštenog vještaka.
– Kada u svibnju ove godine budem prijavljivao porez za 2011. godinu, dužan sam prema novom zakonu prijaviti i svoju kuću u Zadru te platiti u Italiji porez na tu inozemnu nekretninu – otkrio nam je Matulich, talijanski umirovljenik koji je u obnovu svoje zadarske nekretnine već uložio golemi dio svoje ušteđevine.
Stroge kazne
Dodaje kako novi Montijev zakon br. 214., donesen pred sam Božić, predviđa stroge sankcije za sve Talijane koji u godišnjoj poreznoj prijavi ne navedu imovinu koju posjeduju u inozemstvu, tako da im se, ako to prikriju, može izreći kazna konfiskacije imovine koju posjeduju u Italiji, a kojom bi se, u tom slučaju, naplatio porez na imovinu izvan Italije. Znači, ako bi Matulich talijanskim poreznicima zatajio da ima kuću u Hrvatskoj, oni bi mu zaplijenili stan u Brescii i naplatili se na ime novouvedenog poreza.
Iako je Kukuriku koalicija najavljivala uvođenje poreza na imovinu u Hrvatskoj, dolaskom na vlast tu je novu fiskalnu mjeru ipak ostavila za neka buduća vremena, tako da će se porez za nekretnine Talijana u Hrvatskoj, počevši od fiskalne 2011. godine, do daljnjega uplaćivati u talijanski, a ne u hrvatski državni proračun.
Kada Vlada Kukuriku koalicije jednom uvede porez na imovinu, tek će tada talijanski vlasnici nekretnina na području Hrvatske, primjenom međunarodnog ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, porez za svoje nekretnine u Hrvatskoj plaćati Zagrebu, a ne Rimu.
Nema laganja
– Ali i tada ću – naglašava nam Matulich – u svojoj poreznoj prijavi u Italiji morati navesti da posjedujem kuću u Zadru te podastrijeti dokaz da sam porez za nju platio u Hrvatskoj. Tek će u tom slučaju porezna uprava u Italiji umanjiti moj porezni dug za iznos koji je plaćen u Hrvatskoj.
Zahtjevno ili jednostavno
Porez na imovinu bi se u Hrvatskoj, prema nekim medijskim najavama, trebao primjenjivati tek od 1. srpnja 2013., jer, kako se moglo doznati, njegovo je uvođenje “zahtjevan i delikatan projekt”. Ono što je nama delikatno i zahtjevno, Mariju Montiju je, čini se, krajnje jednostavno.
I tako, dok Zoran Milanović ne uvede u svojoj kući “delikatan i zahtjevan” porez, Mario Monti će ubirati novac od nekretnina u Hrvatskoj u vlasništvu talijanskih državljana.