Carskom kipu se termografskim kamerama postavlja dijagnoza, a poslije će se izložiti gama- zračenju. Laboratorijska analiza, radiološka ispitivanja i to je dio dijagnostičkih metoda koji se provode nad kipom cara Augustusa iz Arheološkog muzeja u Zadru, piše Slobodna Dalmacija.
Kada se u svibnju kip visok 2,5 metra i težak dvije tone vrati doma, zauzimat će posebno mjesto u novom antičkom postavu koji bi se ove godine, napokon, trebao otvoriti u zadarskom muzeju.
U studenom prošle godine kip je transportiran u radionici Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu. Njegovu restauraciju, u koju su pored stručnjaka uključeni i studenti, vodi Siniša Bizjak, restaurator i predavač na Akademiji, a projekt vodi prof. Ivo Donelli.
Splitski stručnjaci uočili su već poremećenu statiku kipa, dvije pukotine, od kojih je jedna na spoju postolja i kipa, a druga na leđima. Neće dirati postolje premda nije originalno. Pukotine će zatvoriti, postolje će osigurati inox trnovima, a cijeli kip će očistiti laserom i vodenom parom. Sve to za 80 tisuća kuna koje će platiti Ministarstvo kulture.
Nakon te terapije stari dobri August, jedan od najljepših primjera na Svijetu, blistat će u zadarskom muzeju iz kojeg više neće „putovati”. Bilo je stresno, prisjećaju se i danas Splićani delikatnog i zahtjevnog spuštanja, ukrcaja i prijevoza kipa.
Kada se vrati u Zadar, neće trebati nikakve mjere čuvanja osim temperature i vlažnosti koja je najveća opasnost za mramora.