U srijedu 18. siječnja, na Sveučilištu u Zadru, održan je treći studentski plenum otkako je Nezavisna studentska inicijativa u Zadru ponovno počela sa djelovanjem. Kako je već najavljeno u medijskoj izjavi nakon prošlotjednog plenuma, u srijedu je nastavljeno sa raspravom o načinu upravljanja Studentskim klubom „Božo Lerotić”. Na plenumu su također bili prisutni članovi Predsjedništva Studentskog zbora Sveučilišta u Zadru. Raspravljalo se o dvije točke dnevnog reda. Izložena su dva modela upravljanja Studentskim klubom. Prenosimo priopćenje Nezavisne studentske inicijative:
U prvom slučaju, bila je riječ o već izglasanoj odluci Skupštine Studentskog zbora kojom je „voditeljem Studentskog kluba” imenovan student Ive Fatović, koji je također bio prisutan na plenumu. Sada je rečeno i kako je novi Pravilnik o upravljanju Klubom u izradi. U drugom slučaju, ponovno je predstavljen prijedlog Nezavisne studentske inicijative Zadar kojim bi upravljanje Klubom bilo prepušteno posebnoj Studentskoj udruzi. Potom je uslijedila žustra rasprava nakon koje su članovi Predsjedništva Studentskog zbora i student Ive Fatović napustili plenum. Nakon što je rasprava nastavljena u mirnijem tonu, pristupilo se glasovanju o prijedlozima. Većinom glasova prihvaćen je prijedlog osnivanja posebne Studentske udruge, u kojoj bi pravo članstva i odlučivanja o vođenju i korištenju Kluba imali predstavnici svih studentskih udruga, nositelji studentskih projekata, predstavnici Studentskog zbora, studentskog plenuma te drugih zainteresiranih nezavisnih udruga mladih koje su dosad organizirale događanja u Klubu. Također, jednoglasno je odlučeno da će se rasprava o tom prijedlogu, kao i prijedlogu poništenja spomenute odluke Skupštine Studentskog zbora, predložiti na sjednici Skupštine Studentskog zbora najavljenoj za dan kasnije. Za kraj, dogovoren je sastanak radne grupe plenuma koja će dalje raditi na ovom prijedlogu te naknadno po potrebi sazvati plenum ili pokušati razgovarati sa predstavnicima Studentskog zbora. Svi koji su zainteresirani za rad u ovoj radnoj grupi mogu se javiti na e-mail adresu Inicijative ([email protected]).
Sukladno navedenim odlukama, na redovnoj sjednici Skupštine Studentskog zbora održanoj u četvrtak 19. siječnja, iznesen je prijedlog dopune dnevnog reda sjednice. Od strane delegatkinje izabrane na radnoj grupi studentskog plenuma, predložena je rasprava o sljedećim točkama:
1. Poništenje odluke Skupštine Studentskog zbora od 16. prosinca 2011. kojom je „voditeljem Kluba” imenovan student Ive Fatović
2. Osnivanje Studentske udruge kao modela vođenja Studentskog kluba „Božo Lerotić”
Prije podnošenja navedenih prijedloga, v.d. predsjednice Studentskog zbora Ana Šašek izjavila je kako osobe koje nisu članovi Skupštine ne mogu predlagati točke dnevnog reda. Nakon što je utvrđena Statutom Studentskog zbora propisana javnost sjednica Skupštine, prijedlozi su stavljeni na izglasavanje. Od dvanaest nazočnih članova Studentskog zbora četiri su bila za dopunu dnevnog reda, četiri protiv, dok se troje članova izjasnilo suzdržanima.
Smatramo kako je ponajprije pokušajem opstrukcije podnošenja prijedloga nadopune dnevnog reda, a potom i nedopuštanjem rasprave o navedenim temama odbijanjem predloženih točaka, Studentski zbor Sveučilišta u Zadru ponovno pokazao kako mišljenje studenata i studentica ne smatra relevantnim za svoje djelovanje. Prvi put to je učinio neorganiziranjem niti javne rasprave niti bilo kakvog oblika neposrednog odlučivanja svih studenata o pitanju upravljanja najvažnijim mjestom studentskog kreiranja kulturnih i zabavnih događaja. Drugi put to je učinjeno na plenumu, da bi na koncu bilo ponovljeno i na Skupštini Studentskog zbora. S druge strane, studentski plenum u Zadru upravo i jest sazvan zbog pitanja: tko upravlja Studentskim klubom? Ovo pitanje postavljeno je iz svih navedenih razloga. Studenti i studentice Sveučilišta u Zadru nisu bili obaviješteni o sjednici Studentskog zbora krajem prošle godine, na kojoj je „voditeljem Kluba” imenovana samo jedna osoba na mjesto dotadašnjeg Odbora za kulturno-društvena događanja. Osnovna zamjerka plenuma na postupak Studentskog zbora upravo su nepoštivanje demokratskih principa, tj. nepostojanja javne rasprave o modelu upravljanja Klubom, a potom i nedopustivosti imenovanja samo jedne osobe „voditeljem Studentskog kluba”, i to bez javnog natječaja za navedenu funkciju, kao i bez unaprijed propisane razine njenih ovlasti i odgovornosti. Studentski plenum stoga se snažno protivi netransparentnom i nedemokratičnom načinu donošenja spomenute odluke Skupštine Studentskog zbora, kao i samome njenom sadržaju.
S obzirom na sve navedeno postavlja se pitanje odgovornosti Studentskog zbora. Kome odgovaraju predstavnici studenata Sveučilišta u Zadru? Studentima i studenticama koji ih odabiru ili nekome drugome? Ovo je pitanje također moguće dovesti do apsurda ako se u obzir uzme broj studenata/ica koji Studentskom zboru daju legitimitet i legalitet na studentskim izborima. Poznato je već da je odaziv studenata na studentske izbore vrlo malen. Svejedno, to ne bi predstavljalo toliki problem da postoji odgovornost onih koji su odabrani za predstavljanje zadarskih studenata i studentica. U tom smislu postavlja se pitanje legitimnosti samog Zbora – onoga što se predbacuje plenumu kao neslužbenom (nelegalnom) studentskom tijelu. Namjera saziva studentskog plenuma, ponavljamo, bila je upravo u pozivanju na odgovornost legalnoga predstavničkog tijela, kao i razgovor između svih studenata/ica Sveučilišta o načinu upravljanja i funkcioniranju Studentskog kluba.
NSI Zadar učinila je upravo ono što je bila dužnost Studentskog zbora. Ono što, vezano uz to, također nije moglo proći nezapaženo, jest način istupa na plenumu od strane članova Predsjedništva Studentskog zbora. Ovdje se prije svega misli na kršenje pravila plenuma. Naime, naravno da je teško očekivati potpuno miroljubivu raspravu dviju suprostavljenih pozicija o pitanju zbog kojeg su se okupili (Studentski klub), ali se zasigurno nije moglo očekivati da će predstavnici Studentskog zbora uzurpirati prostor rasprave izjavama kojima se u pitanje dovodi legitimitet plenuma – koji jest upravo ono što Studentski zbor na ovu temu nije organizirao – kao prostora javne rasprave, ali i mogućnost neposrednog odlučivanja svih studenata i studentica o toliko važnom pitanju. Općenito je za očekivati bila i viša razina kulture komuniciranja sa studentima koje navodno predstavljaju. Problem Studentskog zbora jest u tome što negira mišljenje plenuma prozivajući ga „izvršnim sekretarijatom” i sličnim imenima, ne bi li ga na taj način delegitimirali kao studentsko tijelo. Time se zaboravlja na već spomenuti sadržaj i cilj saziva plenuma.
No, odgovore na sva navedena pitanja studenti ni dalje nisu dobili. Jedina ponuđena novost, ona o navodnom “suodlučivanju Predsjedništva” u upravljanju Klubom uz „voditelja Kluba”, ničim nije argumentirana, osim ukoliko članovi Studentskog zbora argumentom ne smatraju napuštanje plenuma. Nimalo se uvjerljivom ne čini najava da bi Predsjedništvo, izvršno tijelo Studentskog zbora, uslijed svih svojih, Statutom Studentskog zbora propisanih obaveza, na sebe preuzelo još i toliku razinu odgovornosti izravnog upravljanja Klubom. Umjesto takvoga besmislenog gomilanja više različitih funkcija na nekoliko osoba, realnost je da će upravljanje Klubom ostati svedeno samo na jednu osobu. Nasuprot tome, naglašavamo potrebu osnivanja posebne Studentske udruge, kojom bi koordinacija radom Studentskog kluba bila prepuštena svima onima koji su dosadašnjim djelovanjem dokazali zainteresiranost za oživljavanje i sposobnost održavanja Kluba: studentskim udrugama, zainteresiranim gradskim civilnim udrugama, izabranicima Studentskog zbora, ali i drugim studentima i studenticama, koji bi imali mogućnost prijave na javni natječaj za popunjavanje predviđenih mjesta članova Udruge. (Prijedlog studentskog plenuma objavljen je na blogu Inicijative: http://www.nekomercijalizacijiunizd.blog.hr/).
Svjesni da studentski plenum nije legalno studentsko tijelo, ali i toga da nelegalnost ne znači nužno i nelegitimnost, naglašavamo činjenicu koja je temeljni princip svakoga društva koje se želi smatrati demokratskim: osnovno je pravo svih ljudi, pa tako i studenata i studentica na Sveučilištu, okupljanje, raspravljanje i kritičko preispitivanje svojih (studentskih) predstavnika. Plenum smo sazvali sa idejom da zajedno sa studentskim predstavnicima dođemo do zajedničkih zaključaka koji bi bili za opću korist. Naprotiv, najavljeno je „trganje prijedloga” plenuma ukoliko se pojavi na sjednici Skupštine Studentskog zbora, a potom je doista i odbijena mogućnost rasprave kada se na Skupštini prijedlog pojavio.
Plenum studenata i studentica Sveučilišta u Zadru