Naši pacijenti mogu biti mirni, jer mi nismo ugrađivali sporne endoproteze, kazao nam je Branko Uhoda, ravnatelj Specijalne bolnice za ortopediju u Biogradu, nakon što su se u medijima pojavili napisi o otrovnim umjetnim kukovima i u Hrvatskoj. Naime, već nekoliko pacijenata je operirano nakon što im je u nekim ustanovama ugrađena ASR proteza britanske tvrtke DePuy, koja je dio tvrtke Johnson & Johnson. Prema dosadašnjim informacijama, osim u Biogradu na Moru, sporne proteze nisu ugrađivane niti u Lovranu, niti na Šalati. U Hrvatskoj su 324 pacijenta s takvim protezama, a zbog metalnih dijelova, koji se u njima nalaze, postoji mogućnost komplikacija koje vode do tumora ili trovanja krvi.
– Problem kod tih proteza su frakture ili prijelom vrata bedrene kosti, jer se na njega stavlja metalna čašica, što dovodi do većeg trenja metala o metal. Trenje je veće nego kod klasičnih endoproteza i te čestice izazvane trenjem mogu dovesti do metala u krvi, iako se one najčešće zadržavaju u zglobu kuka. Mi ih nismo ugrađivali, ne zbog metaloze ili kancerogenosti, već mehaničkih problema, odnosno prijeloma, kazao nam je Uhoda ističući kako je u Engleskoj ugrađeno oko 35 tisuća tih proteza, a u Americi oko milijun godišnje te da je zbog tako velikog broja osoba teško reći jesu li baš one uzrok kancerogenosti.
Unatoč posljednjim napisima o opasnostima od ASR proteza, Uhoda je istaknuo kako su daleko opasnije cementirane proteze koje se još uvijek koriste u nekim našim ustanovama.
– Cementirane proteze, u kojima je bedrena kost s koštanim cementom, daleko su opasnije jer mogu biti štetne za koštano tkivo, a taj cement može dovesti i do alergijskog šoka te u konačnici i do smrti pacijenta. Kod nas se one u nekim ustanovama još uvijek ugrađuju i smatram da bi pacijenti trebali biti više zabrinuti zbog njih. Nekad se one moraju staviti, ali to je rijetkost i uglavnom samo zbog kvalitete koštanog tkiva bolesnika kojem se ugrađuje endoproteza, kaže Uhoda.
U biogradskoj Specijalnoj bolnici za ortopediju, kao i na Šalati i u Lovranu, ugrađuju se implantanti Lima LTO.
– To su implantanti rađeni od tipana, glavica je čelična i ima polietilenski umetak koji dolazi u čašicu. Moguće su mehaničke komplikacije, ali one su svedene na minimum i to je zanemarivo, kazao je Uhoda ističući kako ove proteze imaju certifikat te da s njima pacijenti mogu obavljati i magnetsku rezonanciju.
Sporne endoproteze zbog visoke cijene nisu ni nabavljane u ove tri ustanove. Zbog komplikacija su ove proteze uklonjene s tržišta još 2010. godine, a prema nekim podacima utvrđeno je kako su kod dijela pacijenata pronađeni pseudotumori, odnosno lažni karcinomi te da metalne strugotine mogu završiti i u živčanom sustavu, srcu i plućima i tako polako trovati tijelo.