Potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić izjavio je novinarima ispred Ministarstva gospodarstva kako je postignut dogovor s ključnim vjerovnicima Diokija koji će ući u vlasničku strukturu. Udio Damira Ježića u Diokiju se spušta na 1 posto, a ključni vjerovnici će svoja potraživanja pretvoriti u vlasništvo.
Dogovor s vjerovnicima znači da će radnici do kraja tjedna dobiti svih pet zaostalih plaća, dodao je Čačić. Nova uprava trebala bi biti postavljena u roku sedam dana i Dioki bi mogao na sasvim novim temeljima nastaviti s proizvodnjom, dodao je Čačić. Najavio je da će razgovore s Inom obaviti poslije te da bi ona mogla prekinuti proizvodnju etana.
Inače, 300-tinjak radnika Diokija prosvjeduje pred zgradom Ministarstva rada i Ministarstva gospodarstva. Prije toga su pred Ministarstvom financija radnici zatražili brzo rješavanje slučaja Dioki uz poruku nećete nas slomiti, a glavnom državnom odvjetniku Mladenu Bajiću pred DORH-om su poručili da od njega očekuju samo jedno – da strpa lopove i kriminalce u zatvor.
Radnici Diokija od srijede blokiraju i dio kolosijeka koji prolazi kroz krug te tvornice na Žitnjaku. Iz Stožera za obranu Diokija ističu da će blokada trajati do ispunjenja zahtjeva, tj. isplate neisplaćenih pet plaća. Osim velikih vjerovnika kao što su banke i HEP, i radnici Diokija sada su na listi vjerovnika jer im Uprava duguje oko 22 milijuna kuna za nisplaćene plaće. Osim plaća štrajkaši traže jednaka prava koja imaju zaposlenici u javnim tvrtkama te otpremnine.
Prosvjedi u Omišlju i Zagrebu u isto vrijeme
U znak solidarnosti s kolegama iz Diokija, ispred pogona u Omišlju prosvjeduju i radnici DINA-Petrokemije, Diokijeve tvtke kćeri. Traže odgovor na svoj zahtjev o isplati barem jedne od pet plaća koje im je tvrtka dužna. Radnici Dine neće od 18 sati ostaviti petrokemijska postrojenja bez nadzora, kako su najavili. Na prijedlog sindikata, nastavit će raditi do kraja tjedna, a od danas će blokirati ulaz u tvrtku.
Predstavnik radnika u Nadzornom odboru Predrag Mihaljević rekao je kako su mu ministri financija i rada i mirovinskog sustava Slavko Linić i Mirando Mrsić u telefonskom razgovoru najavili rješavanje problema Dine do kraja tjedna. Među ostalim, najavljeno je da bi u vlasničku strukturu kao vjerovnik ušao HEP te da bi do kraja tjedna trebalo biti isplaćeno pet plaća, dodao je.
Podsjetio je da je poslovni partner Dine pripravan postati strateški partner i uplatiti novac za nastavak proizvodnje i isplatu barem jedne plaće. Veliki vjerovnici Dine odblokirali su njezin račun, ali ga je potom blokirao Siemens Hrvatska, rekao je te dodao da će radi nastavka pregovora sa Siemensom upravi Dine biti dopušten ulazak u tvrtku. Dodao je kako je Dinu trebalo privatizirati kao kutinsku Petrokemiju, a da je država trebala zadržati većinski vlasnički udjel.