Ako je suditi po vibracijama iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, zaslužni hrvatski sportaši ipak će imati pravo na naknade za izvrsnost nakon završetka karijere. Na saborskom čitanju 3. svibnja trebao bi se naći prijedlog novog Zakona o sportu u kojem se predlažu i kriteriji prema kojima će naši vrhunski sportaši moći ostvariti pravo na mjesečnu naknadu za ono što su postigli u svojim sportskim karijerama.
Za razliku od vlade Jadranke Kosor koja je predlagala da se pravo na naknade može ostvariti tek nakon 55. i 60. godine, i to po imovinskom cenzusu, ovo je prijedlog koji će zadovoljiti naše sportske legende. O njemu nam je pričao Petar Skansi, pomoćnik ministra sporta, inače svjetski košarkaški prvak iz 1970. godine:
– Trofejni sportaši stjecat će pravo na naknade s napunjenom 45. godinom. Preduvjet je da su hrvatski državljani i da su prijavljeni u Hrvatskoj. Na naknade imat će pravo svi oni koji su osvajali medalje na olimpijskim igrama i svjetskim prvenstvima u olimpijskim sportovima, no dotični će morati sami podnijeti zahtjev.
Očekuje se da neki sportaši koji su se potkožili tijekom karijere neće ni aplicirati ili će svoju “mirovinu” usmjeriti u humane svrhe. No, s druge strane su oni bivši sportaši kojima će ovakva mirovina znatno olakšati svakodnevni život. Prije svega starijih naraštaja (medaljaši iz 60-ih, 70-ih pa i 80-ih), ali i oni iz takozvanih malih sportova.
– Oni koji su prijavljeni u inozemstvu, recimo u Monte Carlu, na to neće imati pravo – ističe Skansi.
Ministar Željko Jovanović spomenuo je 338 sportaša koji ispunjavaju kriterije, a njegov pomoćnik je pojasnio da je riječ o zbiru s paraolimpijcima.
– Izračunali smo da bismo godišnje, po sadašnjem stanju, trebali izdvojiti 11,5 milijuna kuna. Dakako, i ta će se svota mijenjati ovisno o tome koliko će svake godine biti novih 45-godišnjaka s olimpijskom ili svjetskom medaljom.
U najvišoj su kategoriji osvajači olimpijskog zlata, koji bi trebali nakon 45. godine mjesečno dobivati jednu i pol prosječnu plaću, što danas iznosi 8550 kuna. Nova Vlada intervenirala je i u pravilnik o jednokratnim nagradama, koje se smanjuju.
– Svejedno se nadamo barem dvjema medaljama u ekipnim sportovima u Londonu. Ovo su neusporedivo manje nagrade nego u drugim zemljama (u Srbiji olimpijski pobjednici imaju mirovinu u visini tri prosječne plaće, nap. a.), no trudili smo se zato da socijalni status sportaša riješimo s naknadama. Vrhunski sportaš treba biti pokriven stipendijom, zaposlenjem nakon aktivnog bavljenja sportom i naknadom za izvrsnost – kaže Skansi.