Kako ukloniti bespravno postavljenu montažnu kuću? Bilo da je ona na kotačima, kao što je to pokazao najnoviji slučaj na otoku Viru, bilo da je riječ o kontejneru ili povećoj kamp-kućici smještenoj izvan građevinskog područja, na šumskom ili poljoprivrednom zemljištu, bez obzira na to koristi li se za stanovanje ili kao poslovni prostor?
Na naš upit upućen Ministarstvu graditeljstva o tome tko je odgovoran za uklanjanje bespravno postavljenih montažnih objekata, država, odnosno građevinska inspekcija, ili komunalne službe, odnosno, općine i gradovi, odgovor nismo uspjeli dobiti. Zato su nam iz Ministarstva jasno poručili da niti jedan takav objekt neće i ne može biti legaliziran. Montažni objekti ne spadaju pod Zakon o građenju i o njihovoj sudbini odlučuje isključivo komunalni red općina i gradova, tvrde.
U Općini Vir, međutim, misle potpuno drukčije. Štoviše, načelnik Kristijan Kapović, koji zadnjih deset godina vodi neuspješnu bitku s bespravnim graditeljima, tvrdi da je uklanjanje montažnih objekata koji površinom prelaze 12 četvornih metara isključivo u nadležnosti građevinske inspekcije, odnosno Ministarstva graditeljstva. A površinom veća od 12 kvadrata je i mobilna kuća slovenskog državljanina koja je usred borove šumice na predjelu Progon podignuta u roku od 48 sati bez ikakvih papira.
Betonski temelji
– Tako kaže Zakon o građenju iz 2006. godine – kaže Kapović. – Naime, za postavljanje svakog montažnog objekta većeg od 12 kvadrata, bio on kiosk, kamp-kuća, kontejner ili kuća na kotačima, potrebna je lokacijska dozvola. A lokacijske dozvole ne izdaju općine, nego nadležni županijski uredi. Samim time nemamo ni ovlasti za njihovo uklanjanje. Osim toga ispod svake takve montažne kuće, kontejnera ili mobilne kuće je betonski podest. A kako je prema Zakonu o gradnji svaka betonaža gradnja, onda i gradnja takvih temelja podliježe građevinskoj inspekciji.
Druga je stvar što su neki građevinski inspektoru sugerirali takvim “graditeljima” da betonske temelje sami sruše ili ih zatrpaju šoderom kako se ne bi vidjeli i tako skinuli odgovornost sa sebe – otkriva nam Kapović.
Komunalni redari u zadnjih deset mjeseci prijavili su građevinskoj inspekciji 80-ak montažnih objekata, upravo zbog betonaža koje im služe kao temelji ili natkrivene “terace”. Istovremeno niti jednom montažnom objektu manjem od 12 kvadratnih metara nisu izdali potrebnu suglasnost jer se nalaze izvan građevinskog područja.
– Svi montažni ili mobilni objekti do 12 kvadratnih metara postavljeni bez suglasnosti, sukladno našem komunalnom redu, uklanjaju se u roku od 48 sati. Ali betonski temelji, pogotovo kod većih objekata, nisu u našoj nadležnosti. Ključno je pitanje hoće li sustav funkcionirati ili neće i hoće li država omogućiti da se u roku 15 dana takvi objekti uklone – ističe Kapović, ponavljajući svoju tezu da je osnovni uvjet za uvođenje reda u prostoru decentralizacija ovlasti građevinske inspekcije.
– Ne mogu četiri građevinska inspektora zaustaviti bespravnu gradnju na području Zadarske županije. Kad sam to govorio bivšoj ministrici Marini Matulović-Dropulić 2006. i predlagao decentralizaciju ovlasti, optužen sam da želim državne ovlasti, da želim moć. Za stanje na terenu kriv je onaj tko ima ovlasti, ali ih ne koristi. Općine to sigurno nisu. Naprotiv, sustav nas ne prati – zaključuje Kapović.