Danas je predstavljen projekt Dolazak u baštinu, koji se tradicionalno održava u Zadru, a tematizira naslijeđe prvog hrvatskog romana Planine u kontekstu postmoderne umjetničke teorije i prakse. Ove godine u Zadru će gostovati nešto više stranih nego li domaćih umjetnika.
– Moram reći da su tu u Zadru gostovali neki umjetnici , koji u Zagrebu nisu ni gostovali, ili je to bila premijera, istaknuo je na današnjoj konferenciji za novinare Josip Zanki, jedan od umjetničkih direktora projekta, koji započinje u nedjelju, 20. svibnja, a trajat će do 28. svibnja.
Kroz projekt će se u različitim estetikama govoriti o odnosu prema povijesnom naslijeđu, nacionalnoj i regionalnoj baštini, usmenoj predaji, legendama i znanstvenim otkrićima. U sklopu projekta posebnu cjelinu činit će selekcija suvremene hrvatske umjetnosti.
I ove godine u projekt je uvršten Storytelling, zasnovan na predajama i umijeću pričanja, koje je gotovo potpuno izgubljeno. Umjetnička djela, koja su nastala na radionicama bit će izložena u crkvi sv. Donata. Ovogodišnji projekt završava Okruglim stolom sudionika u Novom kampusu Sveučilišta u ponedjeljak, 28. svibnja, s početkom u 10 sati.
Zanki je rekao kako je zadovoljan s dosadašnjim provođenjem projekta, konkretno s reakcijama studenata, ali i nekim stvarima koje su se događale kasnije.
– Neke stvari koje su donesene ovim projektom, više doprinose generalno kulturi u Hrvatskoj, nego u Zadru, rekao je Zanki, te je naglasio neobičan primjer da su u Zadru u knjizi dojmova bili vrlo negativni, a u Zagrebu vrlo pozitivni komentari na istu izložbu. Zanki je zaključio kako je bez obzira na sve Zadar kroz ovaj projektu upisan na mapu, a to zaključuje i prema ponudama za suradnju s drugih sveučilišta.