Nemojte me uvaliti, molim vas! Ako ste imali takvu ideju, odustanite, nezaposlena sam i na tabletama – objašnjavala je Zagrepčanka Morena (podaci poznati redakciji) agentu kreditnog ureda Tangos koji danas više ne postoji.
Prije osam godina u tom se uredu pojavila jer je ostala bez novca. Prošla je kroz bolan razvod, a kako joj je muž obećao isplatiti njen dio bračne stečevine, kupila je stan. No, muž je odugovlačio, a ona nije mogla naći posao pa je dio novca za stan, oko 22 tisuće eura, ostala dužna.
Odlučila se za kreditni ured jer nije bila kreditno sposobna za banku, a te 2004. takvi se uredi nisu smatrali lihvarskima kao sada, pogotovo nakon prošlotjedne policijske akcije u sedam hrvatskih gradova u kojima je uhićeno 12 osoba, a šest ih se dalo u bijeg. Uhićeni članovi lihvarske hobotnice, prema prvim službenim informacijama, opljačkali su 200 ljudi i uzeli oko 15 milijuna kuna.
Prema neslužbenim izvorima bliskim istrazi, dvije su žene, I. Š. i R. R., puštene na slobodu nakon ispitivanja u USKOK-u. Pretpostavlja se da su dale opširne iskaze te da slijede nova uhićenja. Svoja su djela priznale.
Dok se istraga nastavlja, sve se više lihvarskih žrtava javlja medijima, a mnoge od njih još se nisu izvukle iz plaćanja astronomskih kamata i svoj slučaj još nisu prijavile policiji.
U toj situaciji je Morena. Za iznos od 22 tisuće eura zadužila se na deset godina, s ratom od 267 eura mjesečno.
– Nakon početnog dogovora javio mi se odvjetnik iz Varaždina (podaci poznati redakciji) i rekao kako on zastupa Tangos i jednu banku te će on obaviti posrednički dio posla. Prvo se pojavio s dva mlada muškarca, navodno iz Slovenije, koji su mi detaljno pregledali stan, a onda smo se našli na parkiralištu iza gruntovnice gdje mi je u svom autu izbrojao 18 tisuća eura na ruke. Rekao mi je da ostalih 4000 eura uzima kao proviziju i za putne troškove, jer je kredit izdala kreditna zadruga iz Austrije – prepričava Morena čudne okolnosti u kojima se našla. Sumnjala je da nešto nije u redu, ali novac joj je očajnički trebao pa je odlučila uzeti ga i nadati se najboljem.
U međuvremenu se odvjetnik u gruntovnici, na temelju ugovora koji je sklopio s Morenom, upisao kao vlasnik njezina stana, a ona to nije znala. Sukladno dogovoru, rate za kredit uplaćivala je na njegov osobni račun preko šaltera jedne banke. Da je varaju, shvatila je kada ju je na to upozorila službenica banke.
Zaprijetila odvjetniku
– Rekla mi je: ‘Gospođo, pa kome to uplaćujete, pripazite’. Nakon toga sam sve saznala i zaprijetila odvjetniku da mu više neću plaćati dok ne ispravi sve što je krivo napravio. No, on me tužio na sudu i pokrenuo postupak ovrhe nad stanom – kaže.
Do danas, osam godina poslije, isplatila je oko 25 tisuća eura, a s računa njezina oca i kćeri (koji su joj jamci) odvjetnik svaki mjesec uzima po 100 eura svakome. Prijeti joj da će joj prodati stan i da će se morati iseliti, a noću dobiva neobične pozive pa je u strahu da joj netko ne naudi.