Živi svijet u Jadranskome moru sve se teže opire “udarima” ribara, a dugogodišnja istraživanja pokazuju da se smanjuje brojnost većine tržišno značajnih vrsta. Kad je u pitanju koćarski ribolov, negativne tendencije posebno su vidljive kod škampa i oslića, nešto povoljnije stanje je s trljama blataricama, dok je tijekom protekle dvije godine u sektoru male plave ribe, kao što su srdele i inćuni, zabilježeno povećanje mase.
– Očito je da aktualna situacija u koćarskom ribolovu zahtijeva restriktivnije mjere, što ne znači samo smanjivanje ribolovnog napora nego i zaštitu posebno osjetljivih područja kao što je Jabučka kotlina, izuzetno važna kao mrjestilište. Budući da je o tom pitanju održano nekoliko vrlo konkretnih sastanaka između hrvatske i talijanske strane, u dogovoru s Europskom komisijom uskoro očekujemo kvalitetna rješenja – kazao nam je prof. dr. Nedo Vrgoč, voditelj Laboratorija za ribarstvenu biologiju na splitskom Institutu za oceanografiju i ribarstvo.
Prof. dr. Vrgoč nacionalni je koordinator međunarodnog znanstvenog projekta “Medits” u sklopu kojeg se već gotovo 20 godina obavljaju istraživanja stanja ribljeg fonda u Sredozemlju i Jadranu.
Hrvatski i talijanski stručnjaci upravo ovih dana borave na moru kako bi na 160 jadranskih lokacija, od kojih je 60 smješteno na našem teritorijalnome moru, utvrdili situaciju s pridnenom, koćarskom ribom i ostalim organizmima.
I reporterska ekipa “Slobodne” u Splitskom kanalu pridružila se početku ekspedicije na brodu “Andrea” kojem su nazočili Paola Cogliandro i Giuseppe de Luca, talijanska konzulica i vicekonzul u Splitu, te mr. Ljubomir Kučić, pomoćnik ministra poljopivrede.
Kako su nam kazali naši domaćini iz splitskog Instituta i Laboratorija za biologiju mora i ribarstvo iz talijanskoga grada Fana, koji djeluje u sklopu Sveučilišta u Bologni, tijekom višednevnog istraživanja obavit će se pokusni izlovi na unaprijed određenim lokacijama, nakon kojih će se dobiti podaci koji tvore kompletnu sliku stanja u Jadranu.
Tako je na poziciji udaljenoj oko kilometar i pol od sjeverne obale otoka Šolte jučer obavljen koćarski poteg tijekom kojeg je ulovljeno 40-ak kilograma morskih organizama među kojima je bilo čak 35 vrsta riba i glavonožaca, pretežno arbuna, trlji i inćuna.
– Nakon 15 godina stalnih istraživanja izdali smo monografiju u kojoj je opisana rasprostranjenost i stanje 80 najvažnijih vrsta za komercijalni ribolov na Jadranu.
Utvrdili smo stanje koćarskih resursa i dali preporuke za odgovorno gospodarenje. Zanimljivo je napomenuti da je preteča sadašnjih aktivnosti bila je ekspedicija “Pipeta”, prvo međunarodno koćarsko istraživanje Jadrana što su ga vodili dr. Stjepan Jukić i prof. Corrado Piccinetti koji je i danas s nama na brodu. Ta istraživanja su se s vremenom proširila na cijeli Mediteran i prerasla u projekt “Medits” – istaknuo je prof. dr. Vrgoč.