Iako je 24. rujna ove godine ministar sporta Željko Jovanović najavio da ‘u roku od sedam dana počinje s radom sportska inspekcija u sportskim savezima i klubovima diljem države’, što bi trebao biti konačni početak obračuna s famoznom ‘nogometnom močvarom’, njegovo vlastito ministarstvo ga je demantiralo. Sportska inspekcija, naime, još uvijek nije ustrojena, nema ni naznaka tko će biti glavni sportski inspektor, a čak nisu ni raspisani natječaji za zapošljavanje inspektora na terenu. Nije potpuno jasno kako je ministar namjeravao od ovog tjedna ‘sprječiti nezakonitosti u radu klubova i saveza’. Nije imao vremena odgovoriti na ovo pitanje tportala Jovanovićev pomoćnik za sport Petar Skansi pokušao je popraviti štetu pa objasniti da ministar ‘nije najavio početak rada Sportske inspekcije’ – premda su upravo takvu izjavu prenijeli svi mediji, uključujući i državnu agenciju Hinu. I sam Skansi ovog ljeta najavio je početak rada inspektora već za rujan, no sada objašnjava da proces traje.
‘Ustrojavanje sportske inspekcije u prvom stupnju u Uredima državne uprave u županijama je u tijeku, a natječaj za prijem sportskih inspektora namjeravamo objaviti narednih dana’, kazao nam je Skansi.
Novim zakonom predviđeno je da nadzor nad sportskim klubovima, udrugama i savezima provode inspektori iz redova državne uprave – svugdje osim u Zagrebu, gdje se evidentno nalaze najveći problemi i gdje su sjedišta praktički svih sportskih saveza, od nogometnog do košarkaškog i rukometnog. Naravno, tu se nalazi i udruga građana nazvana Građanski nogometni klub Dinamo.
Kako Grad Zagreb ima poseban status u Hrvatskoj, tako je i ova nadležnost povjerena gradskoj vlasti – odnosno Milanu Bandiću i zagrebačkom SDP-u, koji su proteklih godina prilično benevolentno promatrali akrobacije Dinamovog gazde Zdravka Mamića i redom odbijali pritužbe na nepravilnosti koje su podnosili Dinamovi članovi okupljeni u udrugu ‘Zajedno za Dinamo’. Doduše, Jovanovićevim zakonom predviđena je funkcija glavnog sportskog inspektora koji ‘u iznimnim slučajevima’ može samostalno provoditi nadzor, pa će biti zanimljivo vidjeti koga će ministar gurnuti u vatru i hoće li država ovim putem konačno zakucati na vrata Maksimira. Ili posjetiti Zorana Gopca u Hrvatskom rukometnom savezu, Danka Radića u Hrvatskom košarkaškom savezu…
Može se pretpostaviti da inspektori neće previše žuriti u Hrvatski nogometni savez jer je upravo Petar Skansi ovog ljeta izjavio da je HNS ‘perjanica hrvatskog sporta’ i pozvao njegovo vodstvo da ‘nastavi s transparentnim i poštenim radom’. Radikalan zaokret Jovanovića i njegovih pomoćnika u odnosu na donedavnu ‘malu mafiju’ u hrvatskom sportu vjerojatno je razlog povijesnog ujedinjenja Torcide u Bad Blue Boysa na subotnoj utakmici Dinama i Hajduka, kada se zajednički skandiralo protiv HNS-a. Splitski navijači, inače, ministru sporta na tribinama su ispisali i jednostavno pitanje: ‘Jovanoviću, kako je u močvari?’.
Da se državi očito ne žuri s uvođenjem reda u sportu dokazuje i podatak da Jovanovićevi sportski inspektori – jednom kada konačno prorade – uopće neće biti nadležni za bizaran način upravljanja nad Dinamom, koji podsjeća na vječitu dilemu između kokoši i jajeta. U Maksimiru, naime, Mamić bira Skupštinu kluba, ona potom jednoglasno bira Mamića za predsjednika, i tako se već godinama sve vrti ukrug. ‘Običnim’ članovima Dinama pristup Skupštini je zabranjen, oni se žale Bandićevim uredima koji ih promptno odbijaju, i tako dalje…
Način rada sportskih klubova, naime, Vlada namjerava urediti novim zakonom, a njegovo usvajanje očekuje se tek na proljeće 2013. godine.
‘Dosadašnji Zakon o udrugama je jedan od najliberalnijih i maksimalno slobodno je uredio unutrašnje odnose, što bi trebala biti njegova kvaliteta, no tako dolazi i do anomalija koje spominjete. Novim zakonom detaljnije ćemo propisati neke mehanizme’, potvrdio je ministar uprave Arsen Bauk.
‘Trećina ukupnog broja udruga u Hrvatskoj su sportske udruge i njih ćemo morati drugačije tretirati jer u tim slučajevima praktički ne postoji mogućnost da nezadovoljni članovi istupe i osnuju novu udrugu. Tu su, naime, i neka statusna pitanja poput natjecanja. Ministarstvo dosad nije arbitriralo u sastav skupština udruga jer bi to bilo zadiranje u slobodu civilnog društva, svaka udruga ima pravo samostalno odrediti sastav skupštine. No, no držim da se odredba o slobodi udruživanja ne bi trebala odnositi na sportske klubove’, kaže Bauk.
‘Imamo klubove koji su udruge, potom županijske saveze koji su udruge udruga, pa nacionalne saveze koji su doslovce ‘udruga udruženih udruga’… To se mora urediti’, smatra ministar uprave.
Novi zakon na javnu raspravu trebao bi biti stavljen u prvom tromjesečju iduće godine, no to ne znači da će njime Dinamovi navijači automatski ostvariti zahtjev za sustav ‘jedan član – jedan glas’. Njime bi se, naime, trebala definirati i prava sudjelovanja u skupštinama za sponzore klubova, lokalne vlasti…